play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Weekend na luzie. Luzowanie sanitarnych restrykcji weszło w życie

today17 maja 2021

Background

Pierwszy weekend z gastronomicznymi ogródkami i bez maseczek na świeżym powietrzu – to już za nami. Mimo niepewnej i zmiennej pogody, wielu ludzi  już skorzystało z poluzowania restauracyjnych obostrzeń.

Wieczorny gwar wrócił w ten weekend na ulice miast. Tłumy ludzi tuż po wejściu w życie zmian w pandemicznych obostrzeniach odwiedziły ogródki przy restauracjach i pubach. Niektórzy stęsknieni klienci barów i restauracji już chwilę po północy z piątku na sobotę zasiedli w gastronomicznych ogródkach. Niepewna pogoda nie przeszkodziła Polakom w spotkaniach na świeżym powietrzu.

Wirusolodzy i służby przypominają, że mimo poluzowania epidemicznych restrykcji, nadal obowiązuje zachowywanie zasad bezpieczeństwa. Mowa o zachowywaniu dystansu, dezynfekcji i maseczek w pomieszczeniach i środkach transportu, a kiedy robi się tłoczno – również na świeżym powietrzu.

Lokale gastronomiczne udostępniające swoje ogródki również muszą przestrzegać sanitarnego reżimu, ustawiając stoliki w odpowiednich odległościach i dezynfekując udostępniane powierzchnie. Zajęty może być co drugi stolik. Odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m., licząc od powierzchni stolika.

Służby odpowiedzialne za przeciwdziałanie epidemii koronawirusa i kontrolowanie przestrzegania wprowadzonych zasad, interweniują i będą niezmiennie interweniować wówczas, gdy stwierdzą, że dochodzi do rażącego naruszania przepisów. Wszystko po to by zapobiec ponownemu gwałtownemu rozprzestrzenieniu się wirusa SARS-CoV-2.

Kolejne ważne daty w terminarzu luzowania obostrzeń to 21 i 28 maja. Najpierw ruszą instytucje kultury – kina, teatry, filharmonie czy opery będą mogły sprzedać bilety na połowę miejsc na widowni. 28 maja można już zaplanować wizytę w siłowni, klubie fitness czy na basenie. Bez obawy o pogodę umówić się także do restauracji – będzie można korzystać z gastronomii także wewnątrz lokalu.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content