play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Weto Polski i Węgier ws. unijnego budżetu. Chęciński: To śmieszne. Chcemy pieniądze, ale jak będziemy łamać prawo to niech Was to nie interesuje

today18 listopada 2020

Background

Samorządowcy z województwa śląskiego krytycznie oceniają weto budżetu Unii Europejskiej, jakie chce oficjalnie zgłosić polski i węgierski rząd. Szacuje się, że Polska może stracić tyle pieniędzy, ile rocznie wydaje na wojsko, czy jedną trzecią tego, co przeznacza na służbę zdrowia. Głos w tej sprawie zabrał prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

– Nie wiem, czy się śmiać, czy płakać. My ośmieszamy się w oczach całej Europy mówiąc o tym, że boimy się, że nie dostaniemy pieniędzy, bo chcielibyśmy łamać prawo. Chcemy pieniądze, ale jak będziemy łamać prawo to niech Was to nie interestuje. Tak w cywilizowanym kraju, w środku Europy, być nie powinno – mówi Radiu Piekary prezydent Sosnowca.

– Mam nadzieję, że to jest jednak straszenie i do prozumienia dojdzie. Na szczęście reszta Europy jest mądra i nie pozwoli, żeby polskie samorządy cierpiały. Pamiętajmy, że gros inwestycji powstaje dzięki wsparciu Unii Europejskiej – dodaje Chęciński.

Weto Polski i Węgier stawia unijne kraje w bardzo trudnej sytuacji, bo do przyjęcia budżetu konieczna jest jednomyślność krajów członkowskich. Unia Europejska chce, by wypłaty środków finansowych były ściśle powiązane z przestrzeganiem praworządności.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content