play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Wezbrały rzeki na Śląsku. Niepokój pod Raciborzem i w rejonie Wodzisławia

today15 października 2020

Background

Wezbrały rzeki na Śląsku. Leje od poniedziałku, przybywa wody w rzekach. Niepokój pod Raciborzem i w rejonie Wodzisławia. Lokalne cieki dają się we znaki w mniejszych miejscowościach. Uruchomiono zbiornik Racibórz Dolny.

Nadal obowiązuje alert pogodowy – ciągle pada deszcz. Czekamy na nowe informacje w sprawie interwencji straży pożarnej w regionie, ale ostatni raport mówił o ponad 300 wyjazdach. Najwięcej pracy strażacy mieli  w Raciborzu, Wodzisławiu, Gliwicach i Cieszynie. Zgłoszenia dotyczyły nie tylko zalanych posesji, ale również powalonych drzew. W wielu opady o charakterze ciągłym doprowadziły do przekroczenia stanów alarmowych w rzekach. Taka sytuacja była między innymi na Brynicy, Pszczynce, Wiśle i dopływach Odry. Przekraczane są stany ostrzegawcze.

Lokalnie dochodziło do sytuacji, gdy nie było sensu usuwać wody z piwnic, bo poziom wód gruntowych był tak wysoki, że na powrót były one zalewane. Dużo interwencji na przykład w rejonie Krzyżanowic, czy Kornowaca. W  Raciborzu Odra zalała plażę miejską. Strażacy z Wodzisławia walczą w całym powiecie pompując wodę z ulic i piwnic.  Były też interwencje w  Rybniku.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content