play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Wicepremier Sasin na Śląsku. Sprawdzi kopalnie

today12 maja 2020

Background

Oceni sytuację w kopalniach i zaangażowanie działań by w zakładach wydobywczych zniwelować wzrost zachorowań na covid-19. Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin z wizytą na Śląsku.

Wicepremier Sasin dziś z wizytą na Śląsku. Głównym powodem jego przyjazdu jest sytuacja epidemiczna w kopalniach.

Oceni działania

Wicepremier Sasin jest szefem resortu aktywów państwowych i jako taki nadzoruje górnicze spółki. Przypomnę, pięć znajdujących się na Śląsku kopalń, w których potwierdzono dotąd w sumie kilkaset przypadków koronawirusa, stało się ogniskami rozprzestrzeniania SARS-CoV-2. Trwają badania, które obejmą kilka tysięcy pracowników zakładów wydobywczych.

Sytuacja pod lupą rządu

Wczoraj w związku z lawinowym wzrostem zachorowań w kopalniach, na Śląsku był także wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska. Zapowiedział, że w naszym województwie działać będzie dziewiąte laboratorium, które badać będzie próbki pobrane na obecność koronawirusa. Dziś ruszą także badania rodzin zakażonych górników.

Pięć kopalń z wstrzymanym wydobyciem

Przypomnijmy, przez epidemię koronawirusa wstrzymano prace wydobywcze w kopalni Jankowice, Murcki-Staszic i kopalni Sośnica. Te nie będą wydobywać węgla do najbliższej niedzieli. Nie fedruje też zakład Bobrek- Piekary, prace ograniczono także w kopalni Pniówek. Próbki pobrano od ponad piętnastu tysięcy górników i pracowników śląskich kopalń.

Głównie zakażenia dotyczą górników i ich rodzin m.in. z Gliwic, Rybnika, Katowic, Zabrza, Tychów, Jastrzębia, Bytomia , Chorzowa oraz Wodzisławia.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content