play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Widzieliście nowe wagony Tramwajów Śląskich? Niebawem wyjadą na tory (zdjęcia)

today15 lutego 2020

Background

Po blisko dwóch latach od podpisania umowy ze spółką Tramwaje Śląskie SA firma Modertrans Poznań Sp. z o.o. zakończyła budowę pierwszego wagonu. W niedzielę (16.02) tramwaj przewieziony zostanie do MPK w Poznaniu, gdzie będzie przechodził proces homologacyjny.

Tramwaje Śląskie zamówiły w poznańskim Modertransie 10 nowych wagonów jednoczłonowych, z  czego 2 będą tramwajami dwukierunkowymi. Pierwszy jest już gotowy, produkcja kolejnych – jak zapewnia producent – realizowana jest zgodnie z  harmonogramem.

Prezes Tramwajów Śląskich był w fabryce w Biskupicach Wielkopolskich i osobiście obejrzał zarówno pierwszy, niemal gotowy wagon, jak i  proces produkcji takich pojazdów. Zarządu firmy Modertrans zapewniał, o zakończeniu produkcji i  dostarczeniu na Śląsk wszystkich zamówionych tramwajów do końca czerwca.


Jak wynika z  przyjętego harmonogramu dostaw, pierwszy wagon ma zostać przekazany spółce Tramwaje Śląskie w marcu i  wszystko wskazuje na to, iż tak się stanie. – Wagon ten jest już gotowy i  po przewiezieniu do zajezdni tramwajowej Franowo w Poznaniu rozpocznie się jego proces homologacyjny. Po zakończeniu, przewieziony zostanie do zajezdni w Katowicach, gdzie prowadzona będzie procedura odbiorowa, informuje Andrzej Zowada z Tramwajów Śląskich.

Konstrukcja i  design zewnętrzny serii wagonów dla spółki Tramwaje Śląskie SA bazuje na rozwiązaniach z  pojazdów Moderus Gamma. Wagon jest w niemal połowie niskopodłogowy, osadzony na nowoczesnych wózkach trakcyjnych. W części pasażerskiej znalazły się m.in.: klimatyzacja, ładowarki USB, rampa ułatwiająca wjazd wózków czy inteligentne urządzenia wizualnej i  fonicznej informacji pasażerskiej.

Zakup 10 jednoczłonowych wagonów z  poznańskiego Modetransu to realizacja pierwszego z dwóch zadań taborowych, realizowanego przez Tramwaje Śląskie pn. „Zintegrowany projekt modernizacji i  rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z  zakupem taboru tramwajowego”, który współfinansowany jest przez Unię Europejską.

Umowę z  firmą Modertrans Poznań Sp. z  o.o. podpisano w Chorzowie 8 marca 2018  r. Wartość zamówienia to niespełna 29 mln zł netto. Umowa zawiera również prawo opcji, z  którego spółka Tramwaje Śląskie będzie chciała skorzystać w ramach etapu III  Projektu, zamawiając dodatkowo 5 wagonów jednokierunkowych o tych samych parametrach.

źródło/foto: Tramwaje Śląskie

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content