play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Więcej działań by poprawić jakość powietrza, apelują ekolodzy

today30 marca 2021

Background

Pół miliona kopciuchów truje na Śląsku. Na ich wymianę pozostało zaledwie dziewięć miesięcy. Ekolodzy nie mają złudzeń – w tym tempie nie zdążymy – i poganiają marszałka województwa.

Kopciuchy mogą smrodzić tylko do końca tego roku. Od przyszłego zatruwanie powietrza będzie nielegalne. Tymczasem na Śląsku działa ich ponad pół miliona. ekolodzy ponaglają marszałka.

W tym tempie nie zdążymy

Aktywiści ekologiczni nie mają wątpliwości: w takim tempie nie zdążymy! 29 marca do Urzędu Marszałkowskiego trafiła petycja podpisana przez największe organizacje zajmujące się jakością powietrza. „Realizacja uchwały antysmogowej posunęła się przez ostatnie 3 lata do przodu, ale był to ruch ociężały, mało ambitny podczas gdy co roku przedwcześnie umiera w Polsce ok. 46 tysięcy osób z powodu smogu” – czytamy w dokumencie.

Mandaty za kopciuchy

Mieszkańcy województwa śląskiego mają czas do końca roku na wymianę ponad 10-letnich pieców bezklasowych. Od 2022 korzystanie z kopciuchów będzie karalne, a grzywna może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Co wśród postulatów?

Stowarzyszenia i fundacje ekologiczne apelują o odważne działania władz samorządowych i ambitniejszą politykę antysmogową. Wśród postulatów znalazły się m.in. wprowadzenie zakazu instalowania kotłów na węgiel w nowych budynkach, podniesienie celów redukcji emisji zanieczyszczeń pyłowych z sektora komunalno-bytowego oraz dokładna, rzetelna i skuteczna realizacja uchwały antysmogowej. – Działania województwa są pozorowane i chaotyczne, a tymczasem jakość powietrza na Śląsku ciągle nie spełnia standardów Światowej Organizacji Zdrowia – podkreśla Patryk Białas, prezes Stowarzyszenia BoMiasto. – Mamy prawo do czystego powietrza i chcemy, żeby w końcu zaczęło ono obowiązywać. Nie możemy tracić kolejnych lat na rozmowy, kiedy stawką jest zdrowie i życie mieszkańców Śląska – dodaje Natalia Wrocławska z BoMiasto.

Petycję dotyczącą uchwały antysmogowej podpisało 12 organizacji zajmujących się walką o czyste powietrze: BoMiasto, Greenpeace Polska, WWF Polska, Heal Polska, Client Earth, Klub Myśli Ekologicznej, Polska Zielona Sieć, Kongres Ruchów Miejskich, Lepsze Zabrze, Fundacja Otwarty Plan, Stowarzyszenie Nasza Ziemia i Eko – Unia.

(fot.: Stowarzyszenie Bo miasto)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content