play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Więcej osób pojedzie autobusem i tramwajem

today14 maja 2020

Background

Więcej osób skorzysta z komunikacji publicznej. Już od poniedziałku obowiązywać będą nowe limity pasażerów w autobusach, tramwajach i trolejbusach. To efekt trzeciego etapu odmrażania obostrzeń.

Więcej pasażerów w pojazdach komunikacji publicznej. Tak będzie już od poniedziałku. Zmiana limitów to spora wygoda, ponieważ do jednego pojazdu będzie mogło wejść nawet trzykrotnie więcej osób niż teraz.

Będzie wygodniej dla pasażerów

Do niektórych naszych pojazdów będzie mogło wejść nawet trzy razy więcej osób niż teraz, zaznacza Michał Wawrzaszek z Zarządu Transportu Metropolitalnego.

  • cover play_arrow

    Więcej osób pojedzie autobusem i tramwajem Adam Złotorowicz

Jeszcze więcej osób skorzysta z tramwajów.

  • cover play_arrow

    Więcej osób pojedzie autobusem i tramwajem Adam Złotorowicz

 

Co ważne, ciągle obowiązywać będzie zasada zajmowania tylko co drugiego miejsca siedzącego.

Inne obostrzenia zostają

Nie zmieniają się również inne, wcześniej zapowiedziane zmiany. Kierowcy wciąż nie będą sprzedawać biletów i będą odgrodzeni strefą wydzieloną, a pasażerowie nie będą musieli naciskać przycisków otwierających drzwi, gdyż operatorzy zostali zobowiązani do zatrzymywania się na wszystkich przystankach. Z tego ostatniego kierujący pojazdami są zwolnieni tylko wówczas, jeśli z pojazdu nikt nie chce wysiąść i przebywa w nim maksymalna liczba podróżnych.

O zwiększenie limitów podróżnych w pojazdach komunikacji publicznej już wcześniej apelowała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Plakaty dla podróżnych

Pracownicy ZTM przygotowali dla operatorów poszczególnych linii nowe plakaty. Przewoźnicy będą na nich wpisywać, ile osób może jednocześnie przebywać w danym pojeździe. Ponadto kontynuowane będą badania frekwencji w pojazdach komunikacji miejskiej oraz nadal prowadzony będzie rejestr zgłoszeń pasażerów o ewentualnych przekroczonych limitach. „Pozyskiwane w ten sposób informacje będą analizowane i na ich podstawie będziemy wprowadzać kolejne zmiany w rozkładach jazdy. Od połowy marca wprowadziliśmy ok. 580 tego typu modyfikacji. To więcej niż suma wszystkich linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych ZTM”, wskazuje dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska.

Sprawdzajcie rozkłady

ZTM jednocześnie apeluje, aby w związku z nadal wprowadzanymi w sposób bardzo dynamiczny zmianami w komunikacji miejskiej, rozkłady jazdy sprawdzać na stronie internetowej w zakładce Rozkłady i Komunikaty. W wyniku wdrażania wielu korekt niestety nie jest możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na przystankach autobusowych. Organizator transportu zachęca również do tego, aby pasażerowie zgłaszali, na których liniach i w jakich godzinach miało miejsce przepełnienie pojazdów komunikacji miejskiej – wówczas, w miarę możliwości, oferta transportowa będzie zwiększana.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content