play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Więcej za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4

today1 października 2020

Background

Z 10 do 12 zł wzrasta opłata za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice- Kraków. I to na jednej bramce. To oznacza, że za przejazd w jedną stronę zapłacimy 24 zł.

Drożej płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice- Kraków. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska podnosi opłaty a robi to wbrew wcześniejszej decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA przeciwna

Dyrekcja uznała, że wzrost stawek opłat nie jest niczym uzasadniony a uderza bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy. Jednak, GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej umowy.

Taniej już było

Obowiązujące do wczoraj stawki wprowadzono w marcu 2015 roku. W lipcu tego roku, tłumacząc przyczyny planowanej podwyżki, przedstawicie spółki SAM oświadczyli, że wynika ona „ze wzrostu kosztów eksploatacji i utrzymania projektu”. Firma zamierza utrzymać rabaty dla kierowców korzystających z płatności automatycznych, choć i dla nich opłaty będą od czwartku wyższe.

Drożej też elektronicznie

Płacąc kartą lub gotówką płacimy 12 złotych na bramce. Kierowcy korzystający z aplikacji automatycznych – zamiast dotychczasowych 7 zł zapłacą 8 zł za bramkę. Z danych spółki wynika, iż w godzinach szczytu udział płatności automatycznych w transakcjach ogółem wynosi obecnie ok. 35 proc.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content