play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Wieczorem Stadion Śląski rozświetli się na czerwono. O co chodzi?

today20 lipca 2020

Background

Wieczorem Stadion Śląski rozświetli się na czerwono w geście solidarności z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Dziś rozpoczyna się bowiem Światowy Tydzień Inkluzji, organizowany przez Olimpiady Specjalne.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5,3 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Cieszymy się, że możemy ze swojej strony dołożyć cegiełkę do promowania tej wspaniałej inicjatywy. Stadion Śląski podświetlał się między innymi z okazji Światowego Dnia Zdrowia czy też Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, dlatego nie wyobrażamy sobie, żeby mogło nas tym razem zabraknąć. „Kocioł Czarownic” miał zaszczyt gościć w 2018 roku Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych i zawsze bardzo chętnie angażuje się w szczytne inicjatywy – mówi Przemysław Plisz, rzecznik prasowy Stadionu Śląskiego.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2018 roku Stadion Śląski był jedną z aren zmagań sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w ramach XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Katowice – Chorzów – Mikołów 2018.

2020.02.10 Chorzow
Wydarzenia
Stadion Slaski – Oswietlenie
Foto Lukasz Sobala / Press Focus

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W 2020 roku Olimpiady Specjalne obchodzą 35-lecie swojej obecności w Polsce. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Tomasz Wolny, Marcelina Zawadzka, Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska, Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Najbliższe Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych – z udziałem Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych – odbędą się od 22 do 28 stycznia 2022 roku w Kazaniu
w Rosji.

Fot: Stadion Śląski

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content