play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską dziś w nocy. Co z Polakami na Wyspach?

today31 stycznia 2020

Background

Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską dziś w nocy. Zgodnie z umową dotyczącą brexitu, która została przegłosowana w środę 29 stycznia, już od 1 lutego Wielka Brytania przestanie być członkiem wspólnoty.

W środę, 29 stycznia odbyło się głosowanie nad umową dotyczącą brexitu. W głosowaniu za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej opowiedziało się 621 europosłów, przeciw było 49, a 13 wstrzymało się od głosu. Tym samym, oficjalnie, dziś w nocy Wielka Brytania opuści szeregi wspólnoty. Od 1 lutego nie będą już członkiem Unii Europejskiej.

Co z Polakami chcącymi osiedlić się na Wyspach?

  • każdy obywatel UE chcący legalnie zamieszkać w Wielkiej Brytanii, musi złożyć wniosek o status osoby osiedlonej w terminie do 30 czerwca 2021 r. (procedura złożenia wniosku jest darmowa),
  • należy jednak pamiętać, że trzeba spełnić jeden, bardzo ważny warunek, tj. mieszkać w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie od pięciu lat,
  • osoby niespełniające tego warunku, mają jeszcze szansę starać się o tymczasowy status osoby osiedlonej. Jednak tu też jest jedno obostrzenie – pobyt w Wielkiej Brytanii musimy rozpocząć przed 31 grudnia 2020 r.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content