play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Wielka Sobota. Bez święcenia potraw i adoracji Grobu Pańskiego

today11 kwietnia 2020

Background

Wielka Sobota. Bez święcenia potraw i adoracji Grobu Pańskiego. Trzeci Dzień Triduum Paschalnego to czas wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia zwyczajowo adoruje się krzyż, święci potrawy i odwiedza Grób Pański. Epidemia koronawirusa zmieniła tegoroczną obrzędowość. W tym roku nie będzie święcenia potraw, aranżacji grobu oraz adoracji krzyża. Liturgia Wigilii Pańskiej również odbędzie się bez udziału wiernych- to decyzja metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca. 

Liturgia Wigilii Pańskiej zaczyna się w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją symbol światła. Na zewnątrz świątyni kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał. W tym roku decyzją metropolity katowickiego nie będzie tego obrzędu. Podczas uroczystości zostanie zapalona wielka woskowa świeca, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na Paschale zostanie wyżłobiony znak krzyża, podczas którego kapłan wypowie słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”.  Do Paschału zostanie wbitych pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę.
Ta część Liturgii Wigilii Paschalnej kończy się uroczystą pieśnią, zaczynającą się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”.
Kolejny etap tej wyjątkowej liturgii to czytania obrazujące całą historię zbawienia od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. W tym roku w czasie liturgii chrzcielnej, podczas której błogosławi się wodę, nie będzie rytualnego pokropienia, tylko odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i zwyczajowo procesją rezurekcyjną, której również w tym roku nie będzie.
for.pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content