play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Wielkanoc w cieniu pandemii. Co zmieni się w kościelnych obrzędach?

today29 marca 2021

Background

Już w czwartkowy wieczór rozpocznie się dla katolików Święte Triduum Paschalne. Podobnie, jak w zeszłym roku obrzędy związane z obchodzeniem Triduum i Wielkanocy będą mocno ograniczone i dostosowane do obowiązujących reżimów sanitarnych.

Oprócz tego, że nie wszyscy wierni będą mogli uczestniczyć w liturgii w kościele, pandemia wymogła na Kościele Katolickim także szereg zmian w obrzędach towarzyszących Świętemu Triduum Paschalnemu. W kościołach może przebywać obecnie 1 osoba na 20 metrów kwadratowych, co sprawia, że większość katolików nie zmieści się do kościoła w czasie Świąt. O ile w Boże Narodzenie można było zwiększyć liczbę odprawianych Mszy Świętych, o tyle obrzędy Triduum Paschalnego mogą być sprawowane tylko raz w ciągu dnia, dlatego wielu wiernych będzie musiała ograniczyć swoje uczestnictwo w liturgii wyłacznie do śledzenia transmisji telewizyjnych i online.

W Wielki Czwartek

Nie odbędzie obrzęd Mandatum, czyli wielowiekowa tradycja obmywania nóg 12 mężczyznom na pamiątkę czynu, którego Chrystus dokonał w wieczerniku względem apostołów. Ten obrzęd zostanie w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pominięty.

W Wielki Piątek

Tego dnia chrześcijanie szczególnie adorują krzyż. Adoracja do zeszłego roku polegała na ucałowaniu krucyfiksu, co w obecnych warunkach sanitarnych jest wykluczone. Wobec tego w tym roku wierni będą adorować krzyż bez fizycznego kontaktu, to znaczy przez przyklęknięcie lub ukłon. Duchowni zachęcają, żeby tradycję ucałowania krzyża zachować w domach.

W Wielką Sobotę

Tego dnia w Kościele nie sprawuje się wprawdzie liturgii, ale całe rzesze wiernych przybywały do kościołów na tradycyjne poświęcenie pokarmów i adorację symbolicznego Bożego Grobu. W tym roku można będzie przyjść do kościoła w Wielką Sobotę, jednak nie odbędzie się błogosławieństwo pokarmów. Tradycyjny koszyczek można oczywiście przygotować, jednak poświecenia znajdujących się w nim potraw na wielkanocne śniadanie ma dokonać jeden z członków rodziny, bezpośrednio przed niedzielnym uroczystym śniadaniem. Można skorzystać z tekstów przygotowanych przez Archidiecezję Katowicką i udostępnionych na jej stronie internetowej.

Wielkanoc

Dla katolików rozpoczyna się w sobotę po zmierzchu. W przebiegu Wigilii Paschalnej omija się obrzęd poświęcenia ognia. W tym roku nie będzie też procesji rezurekcyjnej dookoła kościoła. Zgodnie z zaleceniami Arcybiskupa, w Wielkanoc w Mszach w kościele, uczestniczyć mają przede wszystkim osoby związane bezpośrednio z ich intencją. Obowiązuje dyspensa od udziału w liturgii. Zachęca się do przeżywania jej za pośrednictwem transmisji.

– Apelujemy zatem, aby osoby szczególnie starsze, chore, z grupy tzw. „podwyższonego ryzyka” pozostawały w domach i uczestniczyły w liturgii poprzez transmisje telewizyjną, radiową, bądź internetową. W ciągu dnia kościoły pozostają otwarte. Wierni, którzy nie będą mogli wziąć udziału w Mszach Świętych i Nabożeństwach, będą mogli nawiedzić kościół na indywidualną modlitwę i adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Zachęcamy także do modlitwy w „Kościołach Domowych” – w rodzinach. Pomimo wprowadzonych obostrzeń, warto świadomie przeżyć ten czas – mówi reporterowi Radia Piekary rzecznik archidiecezji katowickiej, ksiądz Tomasz Wojtal.

W planowaniu wizyty w kościele w tym ważnym czasie warto sprawdzić stronę internetowa parafii – te w różny sposób rozwiązują organizację nabożeństw i obecności wiernych w kościele w czasie Świąt.

 

fot. zdjęcie poglądowe

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content