play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Wielki jubileusz, Wielkiego Klubu. Ruch Chorzów świętuje 100-lecie

today20 kwietnia 2020

Background

Jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich świętuje dziś stulecie istnienia. Wspaniała rocznica czternastokrotnego Mistrza Polski odbywa się w cieniu problemów, bo Ruch gra w tej chwili na czwartym szczeblu rozgrywek.

20 kwietnia 1920 roku w Bismarckhütte (obecnie Chorzów-Batory) oficjalnie powołano do życia Ruch. Jedna z teorii mówi, że nazwa miała nawiązywać do ruchu narodowo-wyzwoleńczego tworzącego się na Śląsku. Jako klubowe barwy wybrano niebieski i biały, w tamtym okresie były to barwy Górnego Śląska. Pierwszym prezesem został Paweł Koppa, nauczyciel z Klimzowca. Pierwszy oficjalny mecz drużyna rozegrała w święto Konstytucji 3 maja, rywalem był Orzeł Józefowiec. Ruch wygrał 3:1, a strzelcem pierwszego gola został Wiktor Prukop.

Najlepszy okres chorzowskiego klubu przypadł na lata trzydzieste XX wieku. Tytuł Mistrza Polski chorzowianie zdobywali w: 1933, 1934, 1935, 1936 i w 1938 roku. Kolejna złota era to lata pięćdziesiąte XX wieku. Kolejne mistrzostwa Ruch zdobył w 1951, 1952 i w 1953 roku.

Kolejne tytuły to rok: 1960, 1968, 1974, 1975, 1979. Ostatnie mistrzostwo Polski Ruch Chorzów wywalczył w 1989 roku.

Na kolejne sukcesy w lidze kibice Niebieskich musieli czekać do 2010 roku. Drużyna prowadzona przez Waldemara Fornalika zajęła 3. miejsce w ekstraklasie. Po dziesięciu latach przerwy chorzowianie ponownie wystąpili w europejskich pucharach, dostali się do trzeciej rundy eliminacji Ligi Europy. W sezonie 2011/12 piłkarze Ruchu do ostatniej kolejki walczyli o mistrzostwo. Ostatecznie musieli zadowolić się srebrnymi medalami. Bardzo udany był także sezon 2013/14, pod wodzą Jana Kociana zajął trzecie miejsce oraz zaliczył dobre występy w Europie.

Druga połowa dekady to już tragedia śląskiego klubu, bo Ruch zaliczył trzy spadki z rzędu. Obecnie w trzeciej lidze w grupie III chorzowianie plasują się na 3. pozycji. Nie brakuje jednak optymistów, którzy liczą teraz na awanse i powrót Ruchu do elity. Stulecie klubu ma być początkiem lepszych czasów.

Ruch to nie jest zwykły Klub, to Ikona śląskiego i polskiego futbolu. Czternastokrotnie zasiadał na tronie mistrzowskim, zdobywał krajowe puchary i z powodzeniem reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Jednak co najważniejsze, Ruch to ludzie. Legendarni piłkarze, wybitni trenerzy, ale przede wszystkim Kibice, jedyni w swoim rodzaju, wymagający, ale i bardzo oddani! Miłość do „Niebieskiej eRki” przekazywana jest z pokolenia na pokolenie w niemal każdym zakątku regionu i nie tylko. Dla wielu z nich Ruch to sposób na życie, świętość. „Niebiescy” to także tradycja, symbol śląskości, przywiązanie do barw, szacunek do ciężkiej pracy i niesamowita, rodzinna atmosfera, której wielu nam zazdrości. To wszystko trwa już od 100 lat i trwać będzie wiecznie! – czytamy na stronie internetowej Ruchu Chorzów.

Foto: www.ruchchorzow.com.pl

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content