play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Wielki powrót zimy w Polsce. Jest pięknie! ZDJĘCIA+WIDEO

today6 lutego 2020

Background

Wielki powrót zimy w Polsce. Białe zaspy ponownie zawitały w polskich górach. W ostatnim czasie w Tatrach spadł ponad metr śniegu, a krajobraz wygląda niczym z bajki. Pamiętajmy jednak również o zagrożeniach, jakie niesie za sobą białe szaleństwo.

Zarówno w Beskidach, jak i w Tatrach zrobiło się biało. Spadek temperatury sprawił, że w ciągu ostatnich dni spadło sporo śniegu. Obecnie grubość pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu wynosi już ponad 151 cm, w Dolnie Pięciu Stawów Polskich ponad 110 cm. Bardzo trudne warunki panują również w Beskidach – na najwyższym szczycie pasma górskiego, Babiej Górze, panują wybitnie wymagające warunki. Bardzo silny wiatr i opady śniegu skutecznie utrudniają wspinaczkę.

Opady śniegu w Tatrach były tak intensywne, że obserwatorium na Kasprowym Wierchu zostało zasypane, przez co pracownicy mieli problem z wydostaniem się na zewnątrz, jak i również z powrotem do budynku.

Przypominamy również, że cały czas w Tatrach obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego, który oznacza „znaczne ryzyko wystąpienia lawiny”. W takich warunkach lawina może się pojawić nawet w przypadku małego obciążenia dodatkowego.

Film przedstawiający zasypane obserwatorium na Kasprowym Wierchu nagrany przez Łukasza Chmurę (IMGW):

 

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content