play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Wielki wybuch w Katowicach! Ćwiczenia służb ratowniczych i wojskowych ZDJĘCIA

today15 lipca 2021

Background

Wielki wybuch i wspólna praca służb, w tym pogotowia, policji, ratowników a nawet wojskowych. Groźnie wyglądające ćwiczenia odbyły się w sercu Katowic, tuż przy ulicy Mikołowskiej. Wszystko po to, aby w razie realnego zagrożenia było wiadome, co robić.

Cykliczne szkolenia to konieczność, bo policyjni pirotechnicy na Śląsku wzywani są do zdarzeń znacznie częściej niż w pozostałej części kraju. Tylko w tym roku patrol minersko-pirotechniczny z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach wyjeżdżał do interwencji 72 razy. W ubiegłym roku było takich interwencji 149.

Aczkolwiek nie są to fikcyjne informacje o bombach w sądach czy centrach handlowych. To liczba największa w kraju, ze względu na specyfikę regionu, a przy tym bardzo dużą liczbę pozostałości po I i II wojnie światowej oraz kopalń, gdzie od lat stosuje się materiały wybuchowe.

Co najgorsze, niebezpieczne materiały znajdowane są dosłownie wszędzie. Można natknąć się na nie w lasach, parkach, piwnicach i strychach domów, na polach oraz na terenach inwestycyjnych. Czasem znajdują je także wulkanizatorzy lub mechanicy samochodowi.

Udzielanie pomocy medycznej po ekspolzji improwizowanego urządzenia wybuchowego było przedmiotem wspólnych ćwiczeń ratowników medycznych z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, pirotechników z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach oraz żołnierzy Jednostki Wojskowej AGAT z Lublińca.

Scenariusz zakładał, że w piwnicy jednego z budynków w Katowicach doszło do eksplozji ładunku wybuchowego. Pirotechnicy i medycy musieli pomóc rannemu, i ewakuować go ze strefy niebezpiecznej do względnie bezpiecznej, a także ocenić stan jego zdrowia i przenieś do strefy bezpiecznej oraz udzielić mu niezbędnej pomocy medycznej.

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content