play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Wielomiliardowe inwestycje szykowane na kolei

today27 listopada 2020

Background

PKP Polskie Linie Kolejowe SA (PKP PLK) do końca przyszłego roku ogłoszą postępowania przetargowe na roboty budowlane na szacunkową kwotę ponad 17 mld zł. Przetargi pozwolą na realizację inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego oraz projektów planowanych z nowej unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Kilkaset przetargów, np. na prace utrzymaniowe pozwoli zaangażować w to duże, średnie i małe firmy.

PKP PLK prowadzą modernizację linii, podpisują umowy oraz ogłaszają przetargi z Krajowego Programu Kolejowego o wartości 76 mld zł i równocześnie zapewniają zachowanie ciągłości procesu inwestycyjnego – tj. warunki do realizacji inwestycji w latach 2021-2027. Kontynuowane są prace utrzymaniowe.

„Od 2017 r. PLK przygotowują studia wykonalności i dokumentacje na nową perspektywę. Jeszcze w bieżącym oraz w przyszłym roku ogłoszą co najmniej 60 postępowań przetargowych na kwotę ok. 17 mld zł. Inwestycje uwzględnią polskie i europejskie priorytety, a także potrzeby rozwoju kolei oraz oczekiwania podróżnych i przewoźników towarowych. Efektem prac mają być atrakcyjniejsze połączenia regionalne, międzywojewódzkie i międzynarodowe oraz lepszy dostęp do kolei. Zwiększą się możliwości w przewozach towarowych oraz poziom bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, czytamy w komunikacie spółki.

Do końca 2021 r. rozpocznie się wyłanianie wykonawców na ponad 60 zadań. Wśród nich: m.in. modernizacja kolejnego odcinka Rail Baltica (Białystok – Ełk) czy kolejowej obwodnicy Poznania. To również modernizacja linii na Śląsku, np. Będzin – Katowice Szopienice Płd.- Katowice Piotrowice i Tychy – Most Wisła oraz prace na stacjach m.in. Zawiercie, Ełk, Maksymilianowo, Mielec i Słupsk.

W ramach bieżącego utrzymania infrastruktury kolejowej ogłoszonych zostanie również kilkaset przetargów na remonty prace bieżące o szacowanej wartości ponad 650 mln zł. Roboty obejmą całą sieć kolejową w kraju.

źródło: PKP PLK

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content