play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Wielowieś: Energia dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych. Ruszyła farma wiatrowa

today13 października 2021

Background

Mieszkańcy Wielowsi w powiecie gliwickim mają ogromny powód do dumy. Na jej terenie uruchomiona została farma wiatrowa. To największa tego typu inwestycja na Śląsku.

Wczoraj na terenie Wielowsi odbyło się oficjalne otwarcie farmy wiatrowej. W krajobraz gminy wpisały się wysokie na ponad 100 metrów wiatraki, które będą produkowały energię elektryczną.

Jest to projekt 20 turbin, które jest zaczęły pracować, były na testach i oficjalnie już się kręcą od paru tygodni. Przynoszą energię elektryczną zupełnie czystą, bez dwutlenku węgla, czyli w stu procentach energię odnawialną. Ten projekt jest największym tego typu na Śląsku – mówi w rozmowie z naszym reporterem Mariusz Nowak z firmy Akuo Energy Polska.

Doprowadzenie inwestycji do finału trwało blisko 13 lat. Na jej etapie gmina oraz firma musiały zmagać się z ogromną ilością formalności, a także oponentów. We wczorajszym otwarciu uczestniczył Frédéric Billet, ambasador Francji.

To jest największa inwestycja na terenie gminy. Koszt to około 300 mln zł. Cała procedura od pierwszego spotkania, podpisania listu intencyjnego w 2008 roku. Ogólnie to było 13 lat, bardzo intensywnych. Mnóstwo spotkań, korespondencji, a także zarzutów o szkodliwość ten inwestycji – opowiada reporterowi Radia Piekary wójt gminy Wielowieś, Ginter Skowronek.

Energią wyprodukowaną przez wiatraki można będzie zasilić sto tysięcy gospodarstw domowych na Śląsku.

fot.: Gmina Wielowieś

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content