play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Wiemy, co jest przyczyną zapadlisk w Tarnowskich Górach

today10 września 2021

Background

Wiemy, co jest przyczyną zapadlisk, które powstały w Tarnowskich Górach. Tarnogórski magistrat opublikował dziś ekspertyzę naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Z ekspertyzy wynika, że przyczyną powstałych zapadlisk jest obecność pustek w węglanowych skałach triasu. – Budowa geologiczna tego terenu jest winna całej tej sytuacji. Powstają zjawiska krasowe. W skałach triasowych, które znajdują się na poziomie niższym, powstają pustki i do tych właśnie pustek, na skutek wypłukiwania wód podziemnych, przedostają się drobniejsze osady: piaski i gliny. One migrują poniżej i dlatego mogą powstawać zapadliska  – tłumaczy Zastępca Dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tarnowskich Górach, Lucyna Nowicka.

W przygotowanym dokumencie eksperci wskazują także metody likwidacji zagrożenia. Otworami wiertniczymi, do pustek w otworach triasowych, mają zostać wprowadzone mieszanki odpowiednich popiołów lotnych, cementu i wody. Z pełną treścią ekspertyzy geologiczno-górniczej można się zapoznać na stronie BIP-u Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Przypomnijmy, pierwsze zapadliska w Tarnowskich Górach pojawiły się lipcu, w rejonie ul. Królika. Na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Tarnowskich Górach, wyłączone zostały z użytkowania obiekty budowlane, w obrębie których powstały uszkodzenia, w tym układ drogowy. Teren został wygrodzony i zabezpieczony.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content