play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Wiemy jak walczyć z komarami!

today28 lipca 2020

Background

Wiemy jak walczyć z komarami! Sposób jest kilka, możemy wybrać te łagodniejsze – naturalne, takie jak tzw. komarzyce i liście pomidorów, albo zdecydować się na bardziej drastyczne środki – chemiczne.

Najpierw należy jednak zastanowić się, dlaczego choć komary nie oszczędzają nikogo, to niektóre osoby mają z nimi szczególny problem. Wręcz wabią te brzęczące owady. Nie chodzi tylko o tak zwaną „słodką krew”, powodów jest kilka.

Samica komara przypomina latające stworzenie wyposażone w kamerę termowizyjną. Jest w stanie nas zlokalizować na podstawie różnic temperatur, a poza tym wyczuwają jeszcze zwiększoną ilość dwutlenku węgla, jak również substancje, które emitujemy podczas pocenia się – tłumaczył przyrodnik, Janusz Grzywocz z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Naukowcy twierdzą, że komary bardziej lubią kobiety, szczególnie w ciąży. Wszystko dlatego, że ciężarne mają w oddechu wyższą zawartość dwutlenku węgla niż inne osoby, a także wyższą o ok. 0,5 st. C temperaturę ciała – oba te czynniki działają na komary jak magnes. 

Jednak jak sobie z nimi radzić?

Mieszkańcy województwa śląskiego w rozmowie z naszą reporterką podzielili się swoimi sposobami na walkę z komarami. A wśród nich witamina B w dużym stężeniu, podczas prania używanie olejków eterycznych zamiast płynów do płukania (eukaliptus, lawenda, mięta), co odważniejsi proponowali również nacieranie się octem. Jeśli chodzi o naturalne sposoby, podobno działają również tzw. komarzyce i liście pomidorów. Na rynku nie brakuje również specjalistycznych środków chemicznych, które możemy stosować zarówno na ciało, jak i do domów czy też ogrodów.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content