play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Wieża ciśnień i sala witrażowa Muzeum Górnictwa- nowe symbole Zabrza?

today27 kwietnia 2020

Background

Wieża ciśnień i sala witrażowa Muzeum Górnictwa- nowe symbole Zabrza? Piękna sala witrażowa z niezwykłym sklepieniem odzyska dawny blask, a remontowana wieża ciśnień z kawiarnią, znajdującą się w kopule już wkrótce może się stać nową wizytówka Zabrza. W mieście trwa modernizacja obiektów, związanych z historią zabrzańskiego przemysłu, w tym budynku Muzeum Górnictwa Węglowego. Rewitalizacja obiektów pochłonie kwotę 34 milionów złotych.

Wieża ciśnień i sala witrażowa Muzeum Górnictwa- nowe symbole Zabrza? Tak się może stać już wkrótce. Nieprzerwanie bowiem trwają prace w siedzibie Muzeum Górnictwa Węglowego na ulicy 3 maja oraz w wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego. W odrestaurowanym zabytku znajdzie się edukacyjno- naukowa wystawa CARBONEUM, w planach także organizacja przedsięwzięć adresowanych do różnych grup odbiorców – od dzieci, przez osoby aktywne zawodowo aż po zabrzańskich seniorów. Myślę, że już wkrótce kawiarnia w kopule wieży stanie się ulubionym miejscem mieszkańców miasta– mówi Małgorzata Mańka- Szulik, prezydent Zabrza. Muzeum Górnictwa Węglowego, które ma siedzibę w budynku pierwszego ratusza, na remont czekało 30 lat. Tam już zachwyca piękna sala witrażowa z przepięknym sklepieniem, która stanie się wizytówką tego obiektu– dodaje prezydent Szulik.

Aktualnie prowadzone w wieży ciśnień prace obejmują:

 • wykonanie konstrukcji stalowej pod schody w poziomie zbiornika
 • wznoszenie nowych ścian wewnątrz obiektu
 • roboty elewacyjne ścian
 • utworzenie nowego pokrycia dachowego
 • instalacje elektryczne
 • wentylację i klimatyzację
 • instalacje sanitarne
 • zagospodarowanie terenu.

W styczniu br. ogłoszono również postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy wystawy pt. „Carboneum”. Będzie ona poświęcona tematyce węgla i znajdzie się w kopule wieży. Wykorzystując stanowiska interaktywne, uzupełnione o elementy multimedialne oraz elementy scenograficzne, a także przestrzeń laboratorium, ekspozycja będzie miała za zadanie przybliżenie tematu: „węgiel jako pierwiastek chemiczny”. Obejmować będzie strefy tematyczne takie jak: występowanie węgla, węgiel i człowiek, zastosowanie węgla, laboratorium czy obieg węgla w przyrodzie.

Wartość całego projektu wynosi ponad 34 mln. zł, czego 23 678 726,76 zł stanowi dofinansowanie pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

fot. UM Zabrze

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content