play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Wiosenne zmiany w rozkładzie jazdy Kolei Śląskich (szczegóły)

today12 marca 2021

Background

W związku z pracami remontowo-modernizacyjnymi, zarządca infrastruktury – spółka PKP Polskie Linie Kolejowe – wprowadzi drugą korektę rozkładu jazdy obowiązującą w okresie od 14 marca do 12 czerwca 2021 r.

Wiosna ’21 będzie obfitowała w prace realizowane przez PKP PLK. Do najważniejszych inwestycji realizowanych obecnie na liniach S1 Gliwice – Częstochowa, S5 Katowice – Czechowice-Dziedzice i S6 Katowice – Wisła Głębce dołączą prace remontowe na odcinku Katowice – Mysłowice relacji S3 i S8.

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w Liniowym Rozkładzie Jazdy publikowanym na stronie internetowej Spółki Koleje Śląskie oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach sporządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. (dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach). Liniowy Rozkład Jazdy będący oficjalnym rozkładem jazdy Kolei Śląskich zawiera pełne tabele rozkładowe poszczególnych linii na cały okres zamknięcia.

Koleje Śląskie zachęcają, w związku z kolejną korektą rozkładu jazdy (wejście w życie 13 czerwca 2021) do składania sugestii oraz wniosków na skrzynkę pocztową rozkladjazdy@kolejeslaskie.com, skargi@kolejeslaskie.com lub poprzez Centrum Obsługi Pasażera. Aby wnioski mogły być uwzględnione w ramach trzeciej tegorocznej korekty trzeba je przesłać najpóźniej do 15 kwietnia br.

Zestawienie dla poszczególnych linii wg oficjalnego komunikatu Kolei Śląskich:

S1 Gliwice – Katowice – Zawiercie – Częstochowa
S4 Tychy Lodowisko – Tychy – Katowice
S41 Tychy Lodowisko – Katowice – Zawiercie

Po zakończeniu modernizacji odcinka Zawiercie –Częstochowa, w związku z koniecznością szlifowania szyn i podbicia toru, w okresie od marca do maja, pociągi ponownie będą musiały kursować tylko po jednym torze na poszczególnych szlakach. W godzinach nocnych za wybrane pociągi będzie dodatkowo uruchamiana zastępcza komunikacja autobusowa. W szczególnych przypadkach relacja oraz schemat zatrzymań poszczególnych pociągów będzie zmieniana lub uzupełniana o autobusy komunikacji zastępczej.

Kontynuowana będzie modernizacja stacji Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Gołonóg z przebudową układu komunikacyjnego wokół nich. Podobnie jak w poprzednich miesiącach ruch pociągów po jednym torze będzie prowadzony na szlaku Dąbrowa Górnicza – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, a w terminie od 7 kwietnia do 2 czerwca na odcinku Będzin – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice.

S3 Katowice – Trzebinia – Kraków Główny
S13 Częstochowa – Lubliniec
S8Oświęcim – Katowice – Tarnowskie Góry – Lubliniec – Kluczbork

Od 14 marca rozpoczną się prace remontowe na szlaku Katowice –Mysłowice. Rozkład jazdy linii S3 oraz S8 zostanie podzielony na trzy fazy:
– Od 14marcado 13 kwietnia pociągi będą poruszać się po jednym torze pomiędzy stacjami Katowice Zawodzie i Mysłowice. Jeden pociąg z Katowic do Oświęcimia (kurs po godzinie 13.00) zostanie skrócony do relacji Mysłowice – Oświęcim z zapewnionym skomunikowaniem z pociągiem PolRegio odjeżdżającym z Katowic.
– Od 14 kwietnia do 12 maja pociągi nadal będą mogły korzystać tylko z jednego toru na szlaku Katowice Zawodzie – Mysłowice, z tą różnicą, że czas przejazdu kursów w kierunku Krakowa i Oświęcimia, zgodnie z rozkładem jazdy, wydłuży się o ok. 6-8 minut. Ważne! Relacja dwóch par pociągów do/z Oświęcimia została skrócona do Mysłowic z zapewnioną przesiadką na inny pociąg do/z Katowic lub na autobus komunikacji zastępczej.
– W terminie od 13 maja do 12 czerwca prace zostaną przeniesione na szlak Katowice – Katowice Zawodzie. Pociągi kursujące w kierunku Katowic będą poruszały się po torach linii kolejowej nr 1, z których korzystają również pociągi kursujące z kierunku Zagłębia i Zawiercia. W związku z tym niektóre pociągi mają zaplanowany dłuższy postój w stacji Katowice Zawodzie lub zostały znacznie przesunięte. W pojedynczych dniach obowiązywania drugiej korekty rozkładu jazdy będą prowadzone prace, wymagające prowadzenia ruchu tylko po jednym torze na poszczególnych szlakach odcinka Chorzów Batory –Kalety.

Również na szlakach linii S13 Częstochowa – Lubliniec ruch pociągów będzie prowadzony po jednym torze. Do 29 marca potrwa wymiana elementów infrastruktury pomiędzy Lublińcem a Kochanowicami, natomiast od 30 marca do 16 kwietnia podobne roboty będą prowadzone w stacji Lisów. Od 17 kwietnia rozkład jazdy niektórych pociągów ulegnie zmianie z powodu konieczności ograniczenia przepustowości pociągów na szlaku Blachownia – Częstochowa Gnaszyn z powodu remontu mostu. Realizacja niektórych skomunikowań w stacji Lubliniec pomiędzy pociągami relacji S8 z/do Tarnowskich Gór i Kluczborka, a pociągami relacji S13 z/do Częstochowy będzie odbywała się „na 3 minutach”, co może nie zostać zasugerowane w niektórych wyszukiwarkach.

S6 Katowice – Pszczyna – Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń
S51 Katowice – Żywiec – Nowy Targ – Zakopane
S72 Rybnik – Żory – Pszczyna – Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała

Zgodnie z wnioskami podróżnych, został poprawiony rozkład jazdy pociągów dowożących i odwożących do Bielska-Białej. Ponadto, wraz z korektą rozkładu jazdy, wspólnie z PKP PLK, zostały wdrożone kolejne zmiany mające skutkować poprawą punktualności. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, największe przesunięcia w rozkładzie jazdy będą spowodowane modernizacją stacji Czechowice-Dziedzice. Jednak już od 14 III ruch po jednym torze będzie prowadzony zarówno na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe –Czechowice-Dziedzice jak i pomiędzy Czechowicami-Dziedzicami a Pszczyną. Niektóre pociągi linii S72 zostaną skrócone do stacji Pszczyna, a na odwołanym odcinku zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Ograniczone warunki terenowe wokół linii kolejowej uniemożliwiają połączenie prowadzenia prac z bezpieczną obsługą pasażerów na peronach przystanku Goczałkowice-Zdrój, dlatego postoje na tym obiekcie zostaną zawieszone. W pierwszych dniach obowiązywania drugiej korekty rozkładu jazdy w godzinach wieczornych przewóz na odcinku Czechowice-Dziedzice – Pszczyna będzie realizowany autobusem komunikacji zastępczej. Od poniedziałku do piątku od 15 do 22 marca w godzinach okołopołudniowych nastąpi wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Żory – Pszczyna. Na wyłączonym odcinku zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa skomunikowana w Pszczynie z pociągami do/z Bielska-Białej. W trakcie obowiązywania drugiej korekty rozkładu jazdy pociąg Ornak nie będzie uruchamiany.

S6 Katowice – Skoczów – Ustroń Zdrój – Wisła Uzdrowisko – Wisła Głębce
S61 Czechowice-Dziedzice – Chybie – Zebrzydowice – Cieszyn
S76 Gliwice – Knurów – Rybnik – Skoczów – Ustroń Zdrój – Wisła Głębce

Ruch pociągów na odcinku Skoczów – Wisła Głębce pozostaje wstrzymany, a wyłączony odcinek będzie obsługiwany zastępczą komunikacją autobusową uruchamianą w dwóch relacjach: ekspresowej Skoczów Dworzec Autobusowy –Wisła Głębce – Skoczów Dworzec Autobusowy oraz zwykłej Skoczów –Goleszów Centrum – Skoczów. Jeden z kursów linii zwykłej zostanie wydłużony do Cieszyna. W trakcie obowiązywania korekty rozkładu jazdy przewoźnik będzie systematycznie zwiększać liczbę kursów autobusowych przystosowanych do przewozu roweru. Szczegółowe informacje na ten temat będą umieszczone w liniowym rozkładzie jazdy Kolei Śląskich na stronie internetowej przewoźnika. Zakończenie modernizacji jest planowane na koniec listopada 2021r.

W związku z zamknięciem łącznicy kolejowej pomiędzy Zabrzegiem a Pszczyną, pociągi linii S6 pojadą przez Czechowice-Dziedzice. Przystanek Zabrzeg Czarnolesie będzie funkcjonował jako przystanek na żądanie. Będzie to pierwszy tego typu postój na sieci obsługiwanej przez Koleje Śląskie. Relacja pociągów linii S61 zostanie ograniczona do odcinka Czechowice-Dziedzice -Cieszyn. Umożliwi to utrzymanie zwiększonej liczby kursów oraz lepsze dostosowanie rozkładu jazdy do lokalnych potrzeb. W stacji Cieszyn będą kontynuowane prace modernizacyjne. W terminie od 23do 28 marca oraz od 11 maja do 11 czerwca połączenia uruchamiane przez České dráhy na odcinku Cieszyn – Czeski Cieszyn będą realizowane autobusem komunikacji zastępczej. W związku ograniczeniami dotyczącymi przyjmowania pociągów w stacji Cieszyn, połączenia pomiędzy pociągami obu przewoźników nie będą skomunikowane.

S7 Katowice – Orzesze Jaśkowice – Rybnik – Rydułtowy – Racibórz
S71 Katowice – Orzesze Jaśkowice – Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki – Bohumín
S78 Racibórz – Krzyżanowice – Chałupki – Bohumín

Od 22 do 26 marca ruch jednotorowy będzie prowadzony pomiędzy stacjami Radlin Obszary a Wodzisław Śląski, co będzie skutkować zmianami rozkładu dla niektórych pociągów. W różnych terminach obowiązywania drugiej korekty rozkładu jazdy prowadzenie ruchu tylko po jednym torze będzie możliwe pomiędzy Suminą a Nędzą.

źródło: Koleje Śląskie

Autor: Redaktor


0%
Skip to content