play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Wiosna coraz bliżej. W Katowicach będzie więcej kwiatów… i nie tylko

today4 marca 2020

Background

Zakład Zieleni Miejskiej (ZZM) w Katowicach planuje posadzić w najbliższym czasie ok. 180  tys. roślin.

W wielu miejscach stolicy regionu pojawią m.in. aksamitki, begonie stale kwitnące w pięciu odmianach, starzec popielny, cynia o kwiatach pojedynczych i pełnych, dalia, koleus, smagliczka w kilku nowych kolorach, szałwia błyszcząca, szałwia omączona, szarłat trójkolorowy, werbena patagońska i żeniszek.

– Najwięcej będzie begonii i aksamitek. Większość sadzonek jest naszej własnej produkcji. Przed świętami wielkanocnymi na kwietnikach będą posadzone oczywiście również bratki. Kwietniki będą w pełni obsadzane roślinami dopiero po 15 maja, gdyż pomimo ocieplania się klimatu mogą wystąpić majowe spadki temperatury , mówi Marzena Janikowska, kierownik Działu Produkcji Roślinnej ZZM.

W ub. roku, Zakład zasadził w Katowicach blisko 1500 drzew, prawie 17 tys. krzewów oraz 15,6 tys. bylin i 56 tys. kwiatów cebulowych  – w tym: tulipany, żonkile, czosnki ozdobne, krokusy, szafirki, hiacynty i lilie.

– Nie wszyscy wiedzą, że rośliny cebulowe sadzi się jesienią, aby kwitły na wiosnę. Tak jest między innymi przy al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR czy też na placu Kwiatowym na Rynku, mówi wicedyrektor ZZM w Katowicach Magdalena Biela. –  Współpracujemy również z katowickimi hospicjami, sadząc żonkile i tworząc „pola nadziei”, symbol walki z chorobą nowotworową, aby uwrażliwić wszystkich na potrzebę wsparcia tych placówek np. 1% swojego podatku .

źródło/ foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content