play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Wirtualne „Kakauszale” w Rudzie Śląskiej

today28 października 2020

Background

Piąta edycja Festu Literackiego „Kakauszale” rozpocznie się w czwartek, 29 października o godzinie 14.00. W tym roku, z powodu stanu epidemii, impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej, odbędzie się w jedynie formie on-line. Organizatorzy zadbali jednak o to, żeby dostarczyć miłośnikom śląskiej literatury wielu wrażeń.

„Kakauszale” to już rudzka tradycja, która od pierwszej edycji cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców Rudy Śląskiej i miast ościennych. Dzięki tej imprezie promowane są śląskie wydawnictwa i książki.

– Niestety w tym roku koronawirus pokrzyżował nasze plany, dlatego nie możemy spotkać się we wspólnym gronie. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku już wszystko wróci do normy i wszyscy razem spotkamy się w  Stacji Biblioteka, żeby kontynuować tę piękną literacką tradycję – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.

Uczestnicy tegorocznej edycji „Kakauszale” wezmą udział w podsumowaniu XVI edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. Ks. Norberta Bonczyka.

– Konkurs ten wpisuje się doskonale w ideę promowania śląskości, gdyż ma na celu pobudzanie regionalnej aktywności twórczej, budowanie poczucia tożsamości regionalnej oraz promocję regionu – uważa Gałuszka.

Kolejne wydarzenia to wernisaż „Gałuszka@Pilawa” i targi śląskiej książki, które będą polegały na prezentacji poszczególnych instytucji związanych ze śląską literaturą.

Podczas wirtualnego „Kakauszale” nie zabraknie też uroczystości wręczenia „Tabulki”, czyli honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej oraz przyznania tytułu „Optimus Auctor Silesianus MMXX”. Wydarzenie to zostanie połączone z recitalem piosenki poetyckiej w  wykonaniu Wiktorii Mrugacz.

Warto dodać, że każdego roku motywem Festu są tzw. kakauszale, czyli łuski kawowe, z których naparu  można było skosztować podczas poprzednich edycji wydarzenia.

– Swym „oldschoolowym” charakterem kakauszale zawsze podkreślają ideę spotkania książkowego. W dzisiejszych czasach  picie kakauszali nie jest zbyt popularne i musi przerodzić się w degustację, gdyż trudno znaleźć miejsca publiczne, w których serwowany jest wywar z łuski kakaowej. Namawiam wszystkich do zaparzenia łuski kakaowej i wspólnego delektowania się napojem w domowych pieleszach podczas śledzenia wydarzeń festiwalowych w Internecie – zachęca Krystian Gałuszka.

Inauguracyjna transmisja będzie dostępna na stronie Biblioteki: http://biblioteka.r-sl.pl/ oraz na fanpage’u Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, a także na kanale YouTube.

Szczegółowy program czwartkowego wydarzenia online:

– godz. 14. 00 – Finał XVI edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka,

– godz. 14.30 – uroczystość wręczenia „Tabulki”, honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej oraz przyznanie tytułu „Optimus Auctor Silesianus MMXX” połączone  z recitalem piosenki poetyckiej w wykonaniu Wiktorii Mrugacz,

– godz. 15.30 – prezentacje autorskie: Wernisaż poetycki Gałuszka@Pilawa  (prowadzenie red. Jacek Maczuch, gość specjalny Maciej M. Szczawiński),

– godz. 16.30 – targi śląskiej książki online  (prezentacje: Biblioteka Śląska, Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach, Instytut Pamięci Narodowej, Księgarnia Św. Jacka, Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej, Muzeum Śląskie, Polski Związek Filatelistyczny oddział Ruda Śląska, Silesia Progres, Śląsk Wydawnictwo Naukowe, Śląski Klub Fantastyki, Wydawnictwo Śląskie ABC – Marek Szołtysek).

Foto: www.facebook.com/KakauSzale

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content