play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Tarnowskie Góry: Synagogę znów będzie można zobaczyć

today16 września 2021

Background

Nieistniejącą synagogę w Tarnowskich Górach znów będzie można zobaczyć. Zniszczony ponad 80 lat temu dom modlitewny tarnogórskiej wspólnoty żydowskiej zostanie odtworzony w formie wizualizacji 3D.

Stowarzyszenie Gliwicka 66 otrzymało dotację na opracowanie cyfrowego modelu budynku. Ma on powstać z dbałością o wszystkie możliwe do odtworzenia detale.

-Synagoga istniejąca w latach 1864-1939 stanowiła bardzo istotną część architektonicznego oraz kulturowego pejzażu Tarnowskich Gór. Została całkowicie zniszczona podczas II Wojny Światowej. W ostatnich miesiącach prowadzono badania archeologiczne w miejscu synagogi i te badania obudziły bardzo duże społeczne zainteresowanie. Nie tylko synagogą, ale w ogóle społecznością żydowską w Tarnowskich Górach. To sprawiło, że pojawiła się potrzeba stworzenia i udostępnienia szerokiemu odbiorcy materiału, który by przybliżył tę część historii naszego miasta. Mówi Radiu Piekary Anna Gołkowska – Dymarczyk ze Stowarzyszenia Gliwicka 66.

Cyfrowy model budynku zostanie wykonany na podstawie zachowanych fotografii, planów oraz wyników badań archeologicznych, z zachowaniem dbałości o wszelkie detale, możliwe do odtworzenia. Wizualizacja będzie przygotowana przez firmę specjalizującą się w opracowywaniu modeli 3D. Gotowa wizualizacja będzie dostępna w serwisie Sketchfab, umożliwiającym zobaczenie bryły budynku z każdej strony, z różnych perspektyw i odległości.

Warto dodać, że Stowarzyszenie Gliwicka 66 opiekuje się pozostałościami po dawnej gminie żydowskiej w Tarnowskich Górach oraz chroni przed zapomnieniem pamięć o niej. A w ramach „Środy na Gliwickiej” zaprasza do zwiedzania zabytkowego cmentarza żydowskiego.

Fot: www.facebook.com/gliwicka66/

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content