play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Władze JSW odnoszą się do okoliczności po wypadku w KWK Pniówek

today24 maja 2022

Background

Władze JSW odniosły się do problemów związanych z przekazywaniem kluczowych informacji po tym, jak w kopalni „Pniówek” doszło do wybuchu metanu.

Informacje o wypadku w kopalni mogły nie być przekazywane rodzinom na czas. Władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej przepraszają za informacyjny chaos wokół tragedii w zakładzie Pniówek.

Dyrekcja JSW komentuje sprawę

Wystąpiły problemy techniczne, których – jak tłumaczył dziś dyrektor pracy Aleksander Szymura – wcześniej nie przewidziano:

-Te osoby są zatrudnione kilka, kilkanaście lat wstecz. Różne sytuacje spowodowały nieaktywność tych telefonów, które podawali 12, 13, 10 lat temu. Już te numery uległy dezaktualizacji. Gdy myśmy próbowali dodzwonić się i poinformować o zdarzeniu osoby potencjalnie w to zaangażowane, niekiedy nie było technicznej możliwości dodzwonienia się, to mogło trwać. Mogło się też zdarzyć tak, że osoby te otrzymywały informacje pocztą pantoflową, tak się mogło zdarzyć, ale wynikało to tylko z sytuacji nagłej – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor pracy Aleksander Szymura.

Podkreślił, że sytuacje, do których doszło w czasie akcji ratunkowej, zachodziły w wyjątkowych okolicznościach, gdy dynamicznie zmieniały się realia, w których prowadzone były działania mające na celu ratowanie poszkodowanych górników.

-Są sytuacje ekstremalne. My nie pracujemy modelowo. Wszystkiego nie da się zrobić tak, jak jest napisane w książce. Mogą się zdarzyć potknięcia. Mogły zdarzyć się momenty, kiedy osoby poczuły się urażone czy nieodpowiednio obsłużone, za to wypada tylko przeprosić na forum. Na pewno takie sytuacje nie będą się powtarzały – mówił dyrektor Szymura.

Jak przekazały dziś władze spółki, rodziny poszkodowanych górników cały czas mogą liczyć na wsparcie psychologiczne i pomoc prawną. Zaoferowano im także pracę w zakładzie.

Przypomnijmy, że do wybuchu metanu w KWK Pniówek doszło 20 kwietnia. Do wypadku doszło w ścianie N-6 na poziomie 1000 metrów o godzinie 0.15. W zagrożonym rejonie przebywało łącznie 42 pracowników. Informacje dotyczące tego tragicznego zdarzenia opisywaliśmy od pierwszych doniesień na stroni internetowej www.radiopiekary.pl.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content