play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Wody Kanału Gliwickiego pod lupą WIOŚ

today18 sierpnia 2022

Background

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zbadał próbki wody pobranej z Kanału Gliwickiego. Co stwierdzono?

Jakie składniki odnaleziono podczas analiz w wodzie Kanału Gliwickiego i czy potencjalnie mogły mieć wpływ na skażenie Odry? Czy doszło do przekroczeń? Dopytaliśmy o szczegóły.

Kanał Gliwicki – przebadano próbki wody

Podwyższone stężenia rtęci, wyższe niż wskazują normy zasolenie i natlenienie – stwierdził w wodach Kanału Gliwickiego i Kłodnicy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Ten bada dopływy Odry. Od początku sierpnia normy przekroczone były tylko raz.

-Jednorazowo, 11 sierpnia, w próbkach, które zostały pobrane w trzech punktach w Kanale Gliwickim, stwierdziliśmy podniesione parametry jeśli chodzi o rtęć. Te parametry są podniesione do poziomu 0,3 mg/L. Ten poziom przekroczenia – dla porównania – dla wody pitnej wartość dopuszczalna to 1 mg/L. W związku z tym nie wiążemy tego jednorazowego przekroczenia poziomu rtęci ze śnięciem ryb – omawia wyniki badań Małgorzata Zielonka z WIOŚ.

Badania jakości wód Kanału Gliwickiego i śląskiego odcinka Odry są prowadzone w dalszym ciągu. Inspektorzy zaznaczają jednak, że rzeka jest zanieczyszczona – wynika to z jej wykorzystania w przemyśle.

Tymczasem nadal nie wiadomo, gdzie znajduje się źródło zanieczyszczenia Odry. Wiadomo jednak, że pisma w tej sprawie wrocławscy urzędnicy wysyłali w tej sprawie pisma do GIOŚ w pierwszych dniach sierpnia.

Fot. pixabay

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content