play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Wojciech Korfanty spogląda z komina elektrowni w Jaworznie

today17 sierpnia 2020

Background

Wojciech Korfanty spogląda z komina elektrowni w Jaworznie.  W niedzielny wieczór na kominie elektrowni TAURONA pojawił się widoczny z kilkunastu kilometrów portret Wojciecha Korfantego. W ten sposób firma uczciła rocznice Powstań Śląskich. Iluminacja rozpoczyna się o 21.00 i trwa trzy godziny. 

Wojciech Korfanty spogląda z komina elektrowni w Jaworznie. Wielki portret Wojciecha Korfantego podziwiać można od wczoraj na budynku chłodni kominowej nowego bloku energetycznego Elektrowni. W ten sposób TAURON postanowił uczcić rocznicę Powstań Śląskich, niepodległościowych zrywów z lat 1919-1920-1921, które miały niebagatelne znaczenie dla późniejszej historii nie tylko Śląska, ale i całej Polski.

– TAURON jest jednym z głównych filarów gospodarki w tej części Polski. Z wielkim szacunkiem podchodzimy do tradycji i historii. Przeszłość daje nam energię do budowania lepszej przyszłości  – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.

Wybór postaci Wojciecha Korfantego nie był przypadkowy. To właśnie on uznawany jest za jedną z najważniejszych postaci w historii niepodległej Polski i orędownika przyłączenia Śląska do Rzeczpospolitej. Wizerunek Korfantego podziwiać będzie można jeszcze dziś wieczorem. Iluminacja rozpoczyna się punktualnie o godz. 21 i trwa trzy godziny.

–Zaraz za Jaworznem zaczyna się historyczny Śląsk. Podświetlony komin widać nocą z odległości kilkunastu kilometrów, a sąsiedztwo autostrady A4 sprawia, że przekaz trafił do tysięcy przejeżdżających tamtędy kierowców – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia. – Mam nadzieję, że w ten sposób uda nam się ożywić pamięć o tych niezwykłych wydarzeniach. O tym, jak ważny był to moment w świadczą dane gospodarcze. Śląsk był ważnym elementem gospodarki II RP – dodaje rzecznik TAURONA.

Na swoim profilu na Instagramie TAURON organizuje też specjalny konkurs – #KochamŚląsk, który nawiązuje do setnej rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego (19/20 sierpnia 1920 roku). Zadaniem uczestników będzie opublikowanie na swoim profilu na Instagramie zdjęć pokazujących Śląsk, jaki kochają i oznaczenie ich #KochamŚląsk. Najlepsze zdjęcia będą sukcesywnie publikowane na instagramowym profilu TAURONA, a następnie jury wyłoni 10 zwycięskich prac, które w późniejszym terminie zostaną umieszczone na objazdowej wystawie plenerowej.

W konkursie warto wziąć udział, ponieważ dla zwycięzcy przewidziany jest voucher na widokowy lot balonem nad Śląskiej dwa dwóch osób.

info i fot. Biuro Prasowe TAURON

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content