play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach ma 10 nowych karetek

today23 grudnia 2020

Background

Nowe ambulanse marki Renault kosztowały w sumie 4,4 mln zł. Jeden z nich trafił dziś do Zespołu Ratownictwa Medycznego w Żorach.

Województwo śląskie wspiera zdrowie mieszkańców, szczególnie w tym trudnym czasie. Wspieramy szpitale i wsparliśmy również Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w kwestii zakupu karetek pogotowia i dzisiaj przekazujemy pierwszą karetkę w Żorach. Jestem przekonany, że to wsparcie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w województwie śląskim, sprawny sprzęt to bowiem kluczowy element w pracy ratowników medycznych, aby dotrzeć na miejsce i nieść pomoc potrzebującym – mówi wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Jak podkreśla dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Łukasz Pach, to najbardziej zaawansowany rodzaj ambulansu – ruchoma jednostka intensywnej opieki. Został skonstruowany i wyposażony do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów. Nowe karetki trafią również do: Katowic, Gliwic, Bytomia, Tychów, Świętochłowic.

Nowoczesne pojazdy z wyposażeniem są przeznaczone dla zespołów ratownictwa medycznego. Będą wyjeżdżać do pacjentów w stanach zagrożenia życia: z dusznościami, bólami w klatce piersiowej, a także do wypadków drogowych. To ambulanse reanimacyjne z pełnym wyposażeniem: noszami, pompą infuzyjną, defibrylatorem.

Pieniądze na zakup nowych karetek pochodzą ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85 procent). Część środków pochodzi z budżetu województwa śląskiego (10 procent) i Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach (5 procent). Zakup kolejnych 10 nowoczesnych ambulansów planowany jest w drugim kwartale przyszłego roku.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach posiada obecnie 130 ambulansów, w tym 78 systemowych. Ambulanse zmienia się średnio co 5 – 6 lat, albo po przejechaniu 200 tys. kilometrów.

Foto i źródło: www.silesia.pl

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content