play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

„Wolność czytania” czyli literackie święto w Chorzowie

today15 września 2020

Background

Wolność czytania to impreza z książką w roku głównej, która od lat organizowana jest w Chorzowie. Tegoroczna edycja rozpocznie się w piątek 18 września.

Tego dnia o godz. 15.00 w Restauracji „Literacka” (ul. Sienkiewicza, naprzeciw Chorzowskiego Centrum Kultury) rozpocznie się spotkanie z profesorem Ryszardem Koziołkiem. Znany literaturoznawca, a także rektor Uniwersytetu Śląskiego, w rozmowie z Michałem i Kacprem Łukowiczami, przybliży temat „Jak myśleć literaturą”.

21 września na godz. 18.00 organizatorzy zapraszają do Księgarni Dopełniacz na spotkanie z Martą Matyszczak, autorką powieści „Las i ciemność” z serii „Kryminały pod psem”, a dwa dni później 23 września także na godz. 18.00 do I LO w Chorzowie na rozmowę z Dariuszem Zalegą, który w książce „Zbuntowany Śląsk” przybliża temat udziału Ślązaków w walce z faszyzmem w Hiszpanii w latach 30. XX wieku.

 

Wielką atrakcją będzie zapewne impreza planowana na 26 września pod hasłem „Rynek komiksu i fantastyki”. Będą konkursy z nagrodami, pokazy, warsztaty, spotkania autorskie oraz pokaz filmu, powstałego na motywach komiksu.

Dla najmłodszym przygotowano w Chorzowskim Centrum Kultury spektakl „Księga dżungli”. To 4 października. Nie zabraknie wtedy literackich niespodzianek.

Rok Leopolda Tyrmanda organizatorzy uczczą spotkaniem z Pawłem Brodowskim red. naczelnym „Jazz Forum”. 21 października o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu. Będzie to okazja do rozmowy na temat zamiłowania do jazzu znakomitego pisarza i publicysty, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku.

Ze względu na wciąż obowiązujące ograniczenia epidemiologiczne, jesteśmy zmuszeni zrezygnować tym razem ze zbiórki i bezpłatnej dystrybucji książek – mówi Rafał Zaremba, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki, pomysłodawca akcji „Wolność czytania”.

Atrakcji jednak nie zabraknie. Program jest rozszerzany na bieżąco:

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, by – jak co roku wspólnie – podkreślić ważną rolę książki w naszym życiu. Wielu z nas przekonało się już, że zgodnie ze słowem Wisławy Szymborskiej „Czytanie, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Jest doskonała okazja, by to sobie przypomnieć – dodaje Rafał Zaremba.

 

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content