play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Wracał samolotem z Turcji. Chciał przewieźć walizkę pełną sterydów

today26 lipca 2021

Background

Walizkę pełną środków farmaceutycznych zatrzymali funkcjonariusze śląskiej KAS na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach, gdzie podróżny przeszedł zieloną linią „Nic do zgłoszenia”. Tymczasem bagaż turysty był wypełniony preparatami hormonalnymi i sterydowymi.

Podczas odprawy celnej pasażerów, którzy przylecieli z Turcji, funkcjonariusze śląskiej KAS wytypowali do kontroli bagaż podróżnego. Podejrzenia mundurowych wzbudziła zawartość walizki podczas prześwietlania bagaży.

Podróżny odebrał swój bagaż i skierował do przejścia zieloną linią „Nic do zgłoszenia”. Jednak funkcjonariusze śląskiej KAS postanowili dokładnie sprawdzić zawartość walizki.  Rewizja potwierdziła, że bagaż mężczyzny był wypełniony produktami farmaceutycznymi. Tymczasem mężczyzna nie miał pozwolenia na ich przewóz.

Funkcjonariusze KAS ujawnili ponad 800 tabletek oraz 99 preparatów do wstrzykiwania. Ze wstępnych ustaleń wynika, że zatrzymane produkty farmaceutyczne to preparaty hormonalne i sterydowe. Import produktu leczniczego bez wymaganego zezwolenia stanowi naruszenie ustawy Prawo Farmaceutyczne. Pozwoleń nie wymaga jedynie przywóz z zagranicy leków na własne potrzeby lecznicze w ilości nie przekraczającej 5 najmniejszych opakowań.

Podróżni wracający z wakacji bardzo często „jako pamiątkę” z wyjazdu zagranicznego przywożą kilogramy niebezpiecznych dla zdrowia i zakazanych w Polsce sterydów anabolicznych oraz leków hormonalnych, na które wymagane jest zezwolenie.

Turyści zwykle tłumaczą się nieznajomością przepisów dotyczących przywozu leków na własne potrzeby i zapominają, że niektóre leki wymagają specjalnych warunków, czyli np. powinny być przechowywane w niskich temperaturach.

Śląska KAS przypomina, że kupowanie podrabianych leków jest niebezpieczne dla zdrowia. Takie specyfiki  zawierają zwykle składniki gorszej jakości  zanieczyszczenia lub inne niedopuszczone substancje czynne. Nawet jedna dawka takiego „leku” może być zagrożeniem dla zdrowia i życia.

źródło: KAS 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content