play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Wróciłeś z Włoch do Polski? Zobacz co musisz zrobić

today25 lutego 2020

Background

W związku z dezinformacją i obawami przed pojawieniem się koronawirusa w Polsce, w tym w naszym regionie, przypominamy podstawowe informacje związane z postępowaniem w przypadku powrotu z Włoch, gdzie rozszalała się epidemia wirusa. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Postępowanie po powrocie z regionów, gdzie występują ogniska zakażeń:

Jeśli byłeś we Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, takich jak: podwyższona temperatura ciała, duszności, trudności z oddychaniem, bóle mięśni i uczucie zmęczenia to bezzwłocznie telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Poza obawami związanymi z koronawirusem, w naszym kraju istnieje także realne zagrożenie wynikające ze wzrostem zachorowań na grypę sezonową. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się groźnego koronawirusa, jak również grypy sezonowej niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Najważniejsze informacje o koronawirusie:

Jak informuje ministerstwo zdrowia, nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu – te same, które pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się innych wirusów.

We Włoszech na chwilę obecną, zarażonych jest już ponad 200 osób. W wyniku zakażenia zmarło tam 7 pacjentów.

W Chinach od początku roku zmarło 2445 osób, zaś wszystkich zarażonych było aż 77035.

 

 

 

 

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content