play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Wrze w górnictwie. Kolejne spotkanie z Jackiem Sasinem

today27 sierpnia 2020

Background

Gorąco już było, teraz sytuacja zaczyna wrzeć. Już jutro w samo południe w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbędzie się spotkanie związków zawodowych i zarządu Polskiej Grupy Górniczej z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.

Temat spotkania bez zmian, czyli sytuacja w górnictwie i przyszłość branży. Bogusław Hutek z górniczej Solidarności mówi wprost:

Na litość Boską! Ten Śląsk kiedyś pracował na całą Polskę. Stąd szły dewizy, stąd odbudowano Warszawę itd. To, że górnictwo będzie likwidowane przez 20, 30, 40 lat – okay. Co dalej z tymi terenami? Co z pracą dla młodych ludzi? Przecież to nie tylko dotknie górnictwo. Jeżeli Unia dalej będzie prowadziła taką politykę, to i hutnictwo to dotknie, i cementownie. Motoryzacja już powoli zaczyna się już powoli „zwijać”. Ludzie będą tracić pracę – oby nie. Jeżeli ktoś mówi, że wybuduje fabrykę samochodów elektrycznych i to będzie praca dla górników –  nie, w pierwszej kolejności pracę dostaną Ci, którzy są już fachowcami, np. z Opla czy z Fiata.

W jutrzejszym spotkaniu udział wezmą również przedstawiciele Ministerstwa Klimatu, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek. Na miejscu będą nasi reporterzy, którzy będą to spotkanie relacjonować.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content