play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

WSTRZYMANO szczepienia grupy zero. Medycy wciąż muszą czekać

today15 lutego 2021

Background

Szczepienia nowych grup społecznych raz po raz się rozpoczynają, tymczasem szczepienia grupy zero nie mogą być dokończone. Wstrzymano szczepienie medyków.

Szczepienia dla grupy zero wstrzymane. Tak wynika z komunikatu Agencji Rezerw Materiałowych. Informacja o wyłączeniu z programu lekarzy medyków, podopiecznych domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych trafiła do wszystkich punktów szczepień. Oburzenia decyzją nie kryją sami zainteresowani:

– Bardzo duża grupa, przede wszystkim dentystów, pracowników ich gabinetów, nie została do tej pory objęta tym szczepieniem. Byli zapisani, zostali wykreśleni, kazano im szukać innych punktów. Zgodnie z tą decyzją ministra dzisiaj, okazuje się że nie będą szczepieni na pewno do 7 marca. Są rozczarowani i trudno się dziwić – po prostu czują się oszukani. Znowu chyba wygrała propaganda sukcesu programu szczepień, a nie logika codzienności mówi prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr Tadeusz Urban.

Jak wynika z informacji Agencji Rezerw Materiałowych, punkty szczepień mają zakaz podawania pierwszej dawki osobom z grupy zero do 7 marca. To z kolei ma wynikać z ograniczeń w dostawach szczepionek firmy Pfizer do naszego kraju.  Do tego scenariusza sceptycznie podchodzą sami medycy:

– Tu od początku nie chodziło chyba tak bardzo o miłość do medyków, tylko bardziej o to, że byliśmy potrzebni. Nagle się okazuje, że nie trzeba szczepić pozostałej części niezaszczepionych po to, żeby oni normalnie mogli pracować, czyli nieść pomoc – dodaje prezes ORL w Katowicach dr Tadeusz Urban.

Do tej pory zaszczepiono ponad 2 miliony Polaków. Do końca marca zaszczepionych ma być 3 miliony. Chociaż ruszają szczepienia kolejnych grup społecznych – chociażby nauczycieli w zeszłym tygodniu – nadal nie jest zaszczepiona cała „grupa 0” – czyli między innymi medycy, studenci medycyny, pracownicy szpitali, czy dentyści.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content