play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Wybierasz się na wakacje zagraniczne? Sprawdź swój dowód osobisty

today8 lipca 2022

Background

Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną upewnili się, czy ich dokumenty są ważne.

Każda osoba rozważająca wyjazd zagraniczny, bez względu na wiek, musi mieć dokument, który uprawnia do przekroczenia granicy państwa. W zależności od kierunku podróży potrzebny jest paszport oraz wiza (jeżeli jest wymagana) lub dowód osobisty.

Wybierasz się na wakacje zagraniczne? Sprawdź dokumenty!

Jeżeli wybierasz się w wakacyjną podróż do kraju, do którego można udać się na podstawie dowodu osobistego, to upewnij się, że Twój dowód osobisty jest ważny! Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są, jak informuje Straż Graniczna, nieaktualne dane.

Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają adres zameldowania czy stan cywilny, a co za tym idzie – nazwisko. Taka osoba nie podejmując próby wyrobienia sobie nowego dowodu osobistego, naraża się na kłopoty w trakcie próby przekroczenia granicy państwa. Należy również pamiętać, że dokument, którym się posługujemy, nie może być w żaden sposób uszkodzony. Każdy okazany do kontroli granicznej dowód osobisty jest weryfikowany.

Nie masz ważnego dowodu? Nie wyjedziesz!

Zgodnie z zapisami Ustawy o dowodach osobistych, jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wtedy jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy. Z kolei dowody widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane. Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną, upewnili się czy ich dowód osobisty nie został unieważniony. Przydatne informacje znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

Źródło i zdjęcie: mat. prasowe Straż Graniczna

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content