play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Wycinka 90 topoli w Parku Śląskim była konieczna? Będą nowe drzewa

today23 lutego 2021

Background

Ponad 90 topoli już wkrótce zniknie z krajobrazu Parku Śląskiego. Wycinka niepokoi mieszkańców, a przedstawiciele Parku uspokajają twierdząc, że nie ma powodu do obaw.

Niebezpieczne topole

Topole w Parku Śląskim zostały już pozbawione gałęzi, a ich pnie będą teraz systematycznie usuwane. Drzewa straszą swoim wyglądem, a co więcej – są w złym stanie i zagrażają bezpieczeństwu.

– Drzewa te zagrażają bezpieczeństwu. Należy zaznaczyć, że topole to drzewa, których konary często ulegają złamaniu. Szczególnie w czasie silnych wiatrów, czy też burz. Obecnie na Promenadzie Ziętka wycinane są 93 topole – mówi reporterowi Radia Piekary Dagmara Piskorz, rzeczniczka Parku Śląskiego.

Zaniepokojeni spacerowicze

Wycinką zaniepokojeni są mieszkańcy aglomeracji. Przedstawiciele Parku Śląskiego zapewniają jednak, że nie ma powodu do obaw. Wycinka jest zaplanowana, zgodna z prawem, a na miejsce wyciętych 90 topoli posadzonych zostanie ponad 100 innych drzew.

– W zamian nasadzonych będzie 100 nowych drzew o wysokości około 4 metrów. Co jakiś czas na terenie Parku następuje wymiana drzew.  Drzewa mają swoją żywotności i aby zachowywać charakter leśny, czy też charakter parku, musimy je na bieżąco, odpowiednio wymieniać. Przy każdej wycince mamy oczywiście zezwolenie od odpowiedniego urzędu, a do tego nasadzane są nowe drzewa – dodaje w rozmowie z reporterem Radia Piekary Dagmara Piskorz, rzeczniczka Parku Śląskiego.

Warto dodać, że konary topoli często łamią się już nawet po 20 latach. Nowe 100 drzew powinno zostać zasadzonych do połowy czerwca.

Fot. Zdjęcie poglądowe

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content