play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Pogotowie strajkowe w Tauronie. Początek katastrofy?

today2 lutego 2021

Background

Pracownicy Tauronu obawiają się planu wydzielenia aktywów węglowych. Od początku lutego związki zawodowe ogłosiły pogotowie strajkowe. Związkowcy oczekują od rządu uczciwych rozmów na temat transformacji regionu.

Zapowiedzi transformacji energetycznej niepokoją pracowników tej branży. Zapowiadane są kolejne restrukturyzacje, prowadzone są negocjacje, jednak ciągle brak szczegółów. Nie wiadomo jaka jest przyszłość branży energetycznej, ani w jaki sposób chronione maja być związane z nią miejsca pracy.

Jak podkreśla przewodniczący MKZ ZZ Kontra, Artur Wilk – należy w przypadku tej spółki zwrócić uwagę, że każdy pracownik zatrudniony w Tauronie generuje od 4 do 8 miejsc pracy w swojej okolicy – to wynika z istnienia szeregu spółek pobocznych pracujących dla Taurona i dostawców regionalnych. To sprawia, że utrata miejsc pracy pracowników grupy Tauron byłaby początkiem katastrofy dla struktury zatrudnienia w całym regionie.

Sam Tauron zatrudnia bardzo duży personel – specjalistów  w swoich dziedzinach. nie wiadomo jaki byłby ich los, jeśli do skutku doszło by wydzielenie części aktywów. Związkowcy obawiają się tego, bo o takim właśnie ruchu – wydzieleniu aktywów węglowych – mówił niedawno sam prezes Tauronu. Jak stwierdził jest to konieczne, bo są one zbyt dużym obciążeniem finansowym dla spółki.

– Jesteśmy za tym, by grupa Tauron działała w dotychczasowej strukturze, bo to daje jej pracownikom gwarancję stabilności. A na dzień dzisiejszy, niejasne koncepcje kolejnej restrukturyzacji branży sprawiają, że pracownicy są niepewni jutra – mówi reporterowi Radia Piekary Artur Wilk, przewodniczący MKZ ZZ Kontra w Tauron Wytwarzanie.

Od początku lutego związki zawodowe ogłosiły pogotowie strajkowe. Teraz trzeba czekać na podjęcie przez zarząd spółki rozmów ze związkowcami. 

Fot. Facebook/TAURON Polska Energia

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content