play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Wyjątkowa adoracja w piekarskiej Bazylice…

today22 maja 2020

Background

Wyjątkowa adoracja w piekarskiej Bazylice… Od czwartku 21 maja br. w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich gości niezwykła monstrancja „Królowa Pokoju” związana z sanktuarium w Medjugorje.  Jej wysokość wynosi 1,5 m, a z podstawą do ustawiania 1,85 m. Waga  kryształowej monstrancji – 25 kg, waga podstawy, w której jest umieszczona 20 kg. Do wykonania użyto szlachetnych kamieni i kruszców. Liturgiczne naczynie do wystawiania hostii to wotum dziękczynne pielgrzymów z całego świata, przekazane jako dar Międzynarodowemu Centrum Modlitwy o Pokój w Medjugorje.  Aktualnie peregrynuje po Polsce. 

Wyjątkowa adoracja w piekarskiej Bazylice… Monstrancja „Królowa Pokoju” została wykonana w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego. Do jej wykonania zostało użytych  dwanaście meteorytów. Ich nieziemskie pochodzenie symbolizuje wieniec z „gwiazd dwunastu”. Tym samym monstrancja swym wyglądem i konstrukcją nawiązuje do wizerunku Maryi, która w swym sercu nosi Chrystusa. Symboliczne są również barwy kamieni, których użyto do powstania Monstrancji. Biały – określa czystość i wieczną chwałę, żółty – majestat i chwałę Boga, zielony – dziewictwo i nadzieję, błękit – wierność, nieskazitelność, bezpośrednie obcowanie z Bogiem.

Adoracja Jezusa Eucharystycznego  w piekarskiej Bazylice odbędzie się w piątek 22 maja i w sobotę od 10.45-18.00, w niedzielę od 15.00-16.00. W przyszłym tygodniu okazja do modlitwy będzie codziennie od 10.45-18.00. W ramach przygotowań do pielgrzymki mężczyzn, która 31 maja br. odbędzie się online, dzień wcześniej w sobotę w świątyni zostaną odmówione cztery części różańca- 10.45, 12.00, 17.30, 18.30.

„Królowa Pokoju” wróciła do Polski z Medjugorje i peregrynuje po Polsce. Monstrancja została ofiarowana w darze od pielgrzymów na 30-lecie objawień. Ten dar wpisał się w inicjatywę stowarzyszenia „Comunità Regina della Pace”, które buduje na całym świecie dwanaście ołtarzy, gdzie odbywać się będzie wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o pokój. Dotychczas udało się już stworzyć kilka takich miejsc, kolejnym ma być ołtarz w Medjugorje, w który zostanie wkomponowana monstrancja „Królowej Pokoju”.  Abp Henryk Hoser zlecił budowę kaplicy w Medjugorje Polakom, wśród których znajduje się pochodzący z Dzierżoniowa artysta Mariusz Drapikowski.

Aktualnie Światowe Centra Modlitwy o Pokój istnieją w następujących miejscach:

 • Kaplica Wieczystej Adoracji przy Kościele Groty Mlecznej w Betlejem, w Ziemi Świętej;
 • Sanktuarium Maryi Królowej Pokoju w Oziornoje, w Kazachstanie;
 • Kościół Parafialny św. Jakuba w Medjugorie, w Bośni i Hercegowinie (obecnie trwają prace zmierzające do utworzenia w tym miejscu Kaplicy Wieczystej Adoracji);
 • Bazylika Matki Bożej Pokoju w Yamoussukro, w Wybrzeżu Kości Słoniowej;
 • Sanktuarium Matki Bożej z Kibeho, w Rwandzie;
 • Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang, w Korei Południowej;
 • Sanktuarium św. Jana w Dagupan, na Filipinach;
 • Kaplica Wieczystej Adoracji w Bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, pierwsza polska Gwiazda;
Przypomnijmy, że cały czas trwa badanie prawdziwości objawień maryjnych w Medjugorie. Rok temu Papież Franciszek zgodził się na organizowanie pielgrzymek do sanktuarium w Bośni i Hercegowinie.  W praktyce oznacza to, że pielgrzymki mogą być organizowane oficjalnie przez diecezje i parafie, a nie jedynie w formie prywatnej.

W Medjugorie trwa misja arcybiskupa Henryka Hosera jako specjalnego wysłannika Stolicy Apostolskiej, którego zadaniem jest „bardziej szczegółowe rozpoznanie sytuacji duszpasterskiej” w miejscu kultu, a „przede wszystkim potrzeb pielgrzymów” oraz „wskazanie ewentualnych inicjatyw duszpasterskich na przyszłość”.

fot. FB http://SANKTUARIUM MATKI SPRAWIEDLIWOŚCI I MIŁOŚCI SPOŁECZNEJ W PIEKARACH ŚLĄSKICH

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content