play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Wyłudzili potężne pieniądze z kopalni Mysłowice

today16 czerwca 2020

Background

Na pracach w mysłowickiej kopalni wyłudzili gigantyczne pieniądze. Akt oskarżenia w sprawie sześciu osób trafił już do dwóch sądów w Katowicach. Straty sięgają niemal 14 milionów złotych. Sprawę prowadzili śledczy z Łodzi.

Fałszowali dokumentację, przedstawili nierzetelną ofertę i zmienili ilość pracujących osób. Sześć osób związanych z kopalnią Mysłowice objętych dwoma aktami oskarżenia. Sprawę prowadzili śledczy z Prokuratury Regionalnej z Łodzi.

Członkowie zarządu fałszowali dokumenty

Prokuratorzy ustalili, że dwie z oskarżonych osób, członkowie zarządu górniczego holdingu, podrobiły dokumentację w przetargu na ponad 12 milionów złotych. Zmienili też sposób zatrudnienia pracowników oraz ich ilość, a tym samym usiłowali doprowadzić holding węglowy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę nie mniejszą niż 14 milionów złotych.

Oskarżony lekarz, policjant i górnicy

W drugim wątku tej samej sprawy oskarżonych jest dwóch górników zatrudnionych w mysłowickiej kopalni, lekarz i były policjant. Wątków jest sporo – jeden z nich dotyczy wystawienia lewego zwolnienia lekarskiego. Górnik został oskarżony o nakłonienie lekarz neurolog z województwa małopolskiego, do wystawienia mu na przełomie 2016 i 2017 roku kilku zwolnień lekarskich, poświadczających nieprawdę co do jego stanu zdrowia. Przedstawiając następnie pracodawcy zaświadczenia stwierdzających niezdolność do pracy, doprowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz mysłowicką kopalnię do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 5 tys. zł.

Wszystkim oskarżonym grozi kara do 10 lat więzienia.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content