play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Wyłudzili VAT na 26 mln zł. Zatrzymania na Śląsku

today3 lipca 2020

Background

Wyłudzili VAT na 26 milionów złotych. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie województwa śląskiego czterech członków zorganizowanej grupy , zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT.

Troje z zatrzymanych to osoby spokrewnione, które miały organizować i zajmować się fikcyjnym transportem towarów z Polski do innych krajów Unii Europejskiej. Osoby te miały fabrykować dokumentację transportową i na tej podstawie dokonywane były nienależne zwroty podatku VAT na rzecz firm objętych śledztwem. Kolejna z osób biorących udział w przestępstwie zajmowała się pozyskiwaniem osób, na które zakładane były tak zwane firmy – słupy.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i udzielenia pomocy w oszustwie o wartości ponad 3,5 miliona złotych oraz przestępstw skarbowych, związanych z narażeniem na uszczuplenie podatku VAT, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Wobec jednej z zatrzymanych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Wobec pozostałych prokuratura wystąpiła z wnioskiem do Sądu Rejonowego w Katowicach o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Są to kolejne zatrzymania na podstawie materiałów wyodrębnionych ze śledztwa przeciwko Marcinowi K., byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Całość sprawy prowadzi katowicka delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Aktualnie w śledztwie jest 38 podejrzanych, ale z uwagi na rozwojowy charakter sprawy niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content