play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zabrze

Zabrze: Wymienisz piec węglowy, będziesz zwolniony z czynszu

today19 marca 2020

Background

Wymienisz piec węglowy, będziesz zwolniony z czynszu. W Zabrzu trwa wymiana kopciuchów na piece przyjazne środowisku. Jednym z elementów realizowanego w mieście programu jest zachęta do wymiany źródeł ciepła, w zamian za zwolnienie opłaty z czynszu. Warunkiem starania się dofinansowanie jest zgoda zarządcy budynku na wymianę ogrzewania. Projekt dotyczy wymiany źródła ciepła na ogrzewanie gazowe, elektryczne, bądź węglowe, ale spełniające warunki zapisane z uchwale antysmogowej. Osoba, która skorzysta z tego programu będzie zwolniona z opłaty czynszu, adekwatnej do poniesionych kosztów.

Wymienisz piec węglowy, będziesz zwolniony z czynszu. Jak zatem to działa? Odliczeniu od czynszu podlegają tzw. wydatki kwalifikacyjne, czyli wydatki za wykonanie dokumentacji projektowej, zakup i montaż instalacji grzewczej, a w razie potrzeby także przebudowę przewodu kominowego. Jeśli chodzi o limity, to jest osiem tysięcy złotych dla ogrzewania gazowego oraz pieców akumulacyjnych, cztery tysiące dla ogrzewania elektrycznego oraz węglowego spełniającego wymogi. Program cieszy się dużą popularnością, liczymy na to, że z tej możliwości skorzysta w tym roku kilkaset osób. 90 procent wniosków o dofinansowanie dotyczy wymiany pieca na gazowy-  wyjaśnia Anna Wyleżoł z zabrzańskiego magistratu.

Dokumenty należy złożyć w administracji, która zarządza mieszkaniem. Warunkiem starania się dofinansowanie jest zgoda zarządcy budynku na wymianę ogrzewania. Po uzyskaniu stosownych zezwoleń, po zakończeniu inwestycji, kwota dofinansowania będzie uwzględniana w czynszu.

 

fot. zdjęcia poglądowe pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content