play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Wyniki matur 2021. Matematyka największą zmorą polskich maturzystów

today6 lipca 2021

Background

W poniedziałek 5 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości. Do matury w całym kraju przystąpiło 273 419 absolwentów szkół średnich, a w tym 29 684 z województwa śląskiego.

Po trudnym dla wszystkich okresie zamknięcia i izolacji, z powodu pandemii COVID-19, maturzystów czekało nie lada wyzwanie. Matura od zawsze nie należała do najłatwiejszych wyzwań na drodze do dorosłości, a już szczególnie po roku nauki zdalnej. Klasa maturalna to jedno z najważniejszych lat w szkole średniej. Przyswajane wtedy najtrudniejsze i najbardziej wymagające wiadomości oraz liczne powtórki materiału, wydają się wręcz niezbędne do zdobycia pozytywnego wyniku egzaminu.

W tym roku, w skali kraju, egzamin dojrzałości zdało 74,5 procent uczniów, w tym 81 procent to absolwenci liceów, a 64 procent to uczniowie technikum. Natomiast 17,7 procent uczniów, z jednym niezdanym przedmiotem, ma prawo do poprawy egzaminu w sierpniu, zaś 7,8 procent w ogóle nie zdało matury.

Najlepiej wypadli uczniowie województwa podlaskiego, a tuż za nimi uplasowała się młodzież z województwa mazowieckiego i małopolskiego. Najsłabsze wyniki odnotowali absolwenci z województwa zachodniopomorskiego i kujawsko- pomorskiego.

Zmora większości maturzystów

Tutaj dla wielu bez wątpienia nasuwa się jedno słowo- matematyka. To właśnie ten przedmiot sprawia uczniom najwięcej problemu i wyszedł najsłabiej w skali całego kraju. Zdało ją tylko 79 procent maturzystów, a jedynie 4 procent zdających osiągnęło wynik 97 procent lub więcej.

Województwo śląskie

W naszym województwie maturę zdało 72,8 procent absolwentów. W tym 8 procent zdających nie zaliczyło matury z języka polskiego, a 23 procent oblało matematykę. Natomiast aż 5 773 maturzystów będzie podchodzić do egzaminów poprawkowych, a 2 290 uczniów  w ogóle nie zdało matury, czyli nie zaliczyło egzaminu z co najmniej dwóch przedmiotów.

Fot: Facebook/Bytom- Oficjalny Profil Miasta

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content