play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Wypełnili deklaracje i przed czasem wysłali do klientów

today25 lutego 2021

Background

Wypełnili 10 milionów deklaracji podatkowych za swoich klientów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przed terminem zakończył wysyłkę PIT za ubiegły rok. Sporą część wypełnionych przez ZUS deklaracji dotyczyła województwa śląskiego.

Wcześniej niż planowali – zakończyli wysyłanie deklaracji podatkowych do swoich klientów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał ich około 10 milionów – z tej liczby ponad milion trzysta tysięcy to deklaracje mieszkańców Śląska.

Dane dla województwa

W województwie śląskim wysłano ponad 1, 377 formularzy podatkowych, najwięcej do klientów podległych Oddziałowi ZUS w Rybniku – blisko 300 tys., a następnie do osób z terenu podległego zabrzańskiemu ZUS – prawie 260 tys.

NAZWA JEDNOSTKI ZUS Ilość przesyłek PIT za 2020 r.
Oddział w Bielsku-Białej 193 745
Oddział w Chorzowie 232 241
Oddział w Częstochowie 167 028
Oddział w Częstochowie
Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych 2 591
Oddział w Rybniku 298 506
Oddział w Sosnowcu 225 081
Oddział w Zabrzu 258 181
RAZEM: 1 377 373

Dla kogo PIT -40A, a kto otrzyma PIT 11A?

Formularz PIT-40A przeznaczony jest tylko dla podatników z kwotą niedopłaty podatku (gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego nie przekracza kwoty należnego podatku).
Co ważne, w tym roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku – takie osoby otrzymają PIT 11A. – Podatnik w takiej sytuacji składa samodzielnie zeznanie albo może poczekać do 30 kwietnia – wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej lub 3 miesięcy od złożenia deklaracji w formie papierowej w urzędzie skarbowym. Jeśli podatnik nie wskazał rachunku, na który ma być zwrócona nadpłata, a nie przekracza ona dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (2×11,60 zł = 23,20 zł), to nadpłata jest zwracana w kasie urzędu skarbowego. Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu.
– PIT-11A trafi też do klientów, którym w ubiegłym roku ZUS wypłacił zasiłki: chorobowe, opiekuńcze lub macierzyńskie. PIT-11A dostaną też ci emeryci i renciści, którzy rozliczają się razem z małżonkami – dodaje rzeczniczka.

Kto otrzyma PIT-11

Natomiast PIT-11 otrzymają z kolei osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.

Kto musi rozliczyć się samodzielnie?

Świadczeniobiorcy, którzy chcą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które powinni złożyć do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2021 r.

Natomiast emeryci lub renciści, którzy otrzymali PIT-40A lub PIT 11A i nie mają innych dochodów oraz nie korzystają z odliczeń – nie muszą składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zrobi to za niego.

1 proc. na cele charytatywne

Emeryci lub renciści, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) mają taką możliwość. Jeśli jest to ta sama organizacja co w ubiegłym roku, nie muszą nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za nich za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Wskazana w ubiegłym roku OPP musi być w aktualnym wykazie OPP. Jeżeli świadczeniobiorcy chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz innej niż w ubiegłym roku OPP, to powinni wypełnić druk PIT-OP i przekazać do swojego urzędu skarbowego.

Dla kogo duplikat?

Ważne jest to, że osoby, które nie otrzymają deklaracji do końca lutego lub mają wątpliwości dotyczące otrzymanego formularza PIT, powinny skontaktować się z placówką ZUS, która wypłacała im świadczenie. Mogą również zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS. Również podczas e-wizyty, spotkania on-line z ekspertem ZUS, można wyjaśnić wątpliwości związane z otrzymanym dokumentem PIT.
W szczególnych przypadkach, uzasadnionych losowo, można otrzymać duplikat deklaracji PIT. Wniosek w tej sprawie można złożyć w placówce, która wypłaca świadczenie. Duplikat deklaracji PIT można otrzymać bezpośrednio z tej placówki ZUS.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content