play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Chcą pokazać 135-letnią rowerową historię Tarnowskich Gór

today19 lipca 2021

Background

Tarnogórski magistrat, Muzeum w Tarnowskich Górach i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej organizują wystawę fotografii pod tytułem „Tarnogórskie Góry na kole od 1886 …”. Aczkolwiek organizatorzy potrzebują pomocy mieszkańców w poszukiwaniu archiwalnych zdjęć.

 

– Przymierzamy się do zorganizowania takiej wystawy fotograficznej, zdjęć zrobionych w Tarnowskich Górach lub w okolicy Tarnowskich Gór. Na tych zdjęciach musi być rower, to jest taki warunek. Czyli nie chodzi o to, aby rower grał pierwsze skrzypce. Natomiast o to, żeby te dwa motywy, czyli miasto i rower, się na tych zdjęciach pojawiły. Cała informacja o tym, jak zbieramy zdjęcia, jest na naszej stronie internetowej. Można się tam dostać przez Facebooka lub bezpośrednio wejść na stronę www.tarnowskiegory.pl. Generalnie będziemy zbierali te zdjęcia do 1 września – tłumaczy Alex Kopia, miejski oficer rowerowy.

 

Inspiracją do zorganizowania wystawy „Tarnowskie Góry na kole od 1886…” było pewne zupełnie przypadkowe odkrycie:

– Zupełnie przypadkowo na stronie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej znalazłem zdjęcie, które nie przedstawiało co prawda rowerów. Na zdjęciu była widoczna pieczątka Tarnowickiego Stowarzyszenia Rowerzystów z 1886 roku. Idąc tym tropem, dotarłem do materiałów historycznych, z których wynika, że faktycznie w naszym mieście powstała pierwsza w regionie organizacja rowerowa, która właściwie dała początek takiemu zorganizowanemu ruchowi rowerowemu – dodaje Alex Kopia.

 

Najciekawsze zdjęcia ze zbiorów archiwum miasta, Muzeum w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenia oraz kolekcji prywatnych, zostaną wystawione w holu Tarnogórskiego Centrum Kultury.
Otwarcie wystawy zaplanowano na 16 września.

 

Fot: Facebook/ Tarnowskie Góry Urząd Miasta

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content