play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Wystawa Kopalniane Fotograficzne Kadry w Piekarach Śląskich otwarta

today11 grudnia 2020

Background

W Barbórkę odsłonięta została w Piekarach Śląskich wystawa fotografii pt. „Kopalniane Fotograficzne Kadry”. Tematem prezentowanych zdjęć są piekarskie kopalnie, a wystawa czynna będzie przez kilka najbliższych tygodni. Każdy, kto ma ochotę wybrać się w sentymentalną podróż w czasie, powinien odwiedzić gabloty zlokalizowane na Placu Noblistów Śląskich (u zbiegu ulicy Bytomskiej i Karola Miarki) w Piekarach Śląskich.

30 stycznia 2020 r. Kopalnia KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary, znana powszechnie pod nazwą „Julian”, oficjalnie zakończyła wydobycie węgla, które dokonywano tu przez ostatnich 76 lat (więcej informacji o historii kopalni po kliknięciu w link). Jednak na kilka dni przed tym, jak na powierzchnię ziemi wyjechał ostatni wagonik węgla, doszło tu do wyjątkowego spotkania fotografów. Zostało ono zorganizowane przez radnego Piekar Śląskich, Łukasza Ściebiorowskiego, we współpracy z dyrekcją KWK „Julian” oraz Urzędem Miasta Piekary Śląskie. Zadanie fotografów, którzy stawili się na terenie kopalni, było niecodzienne: uwiecznić na zdjęciach szyby wydobywcze, składy węgla, sieć kolejową, budynki cechowni, biura i inne pomieszczenia ora place należące do kopalni. Wszystko to po to, by przedstawić przy pomocy fotografii dziedzictwo przemysłowe i historyczne Piekar Śląskich, które stanowi część dziedzictwa całego Śląska.

Taka okazja ściągnęła do Piekar Śląskich kilkudziesięciu miłośników fotografii, wśród których znaleźli się i zawodowcy, i amatorzy-pasjonaci. Autor tej inicjatywy, radny Łukasz Ściebiorowski podkreśla, że wystawa jest sposobem na oddanie hołdu górnikom, którzy przez te wszystkie lata pracowali w kopalni. Jest to też świetna okazja do przybliżenia szerszej publiczności działalności KWK „Julian”, która przez kilkadziesiąt lat zapewniała pracę wielu ludziom i „chleb” całym śląskim rodzinom. Ściebiorowski przekazuje podziękowania osobom, które udostępniły swoje fotografie na wystawie, a na marginesie możemy dodać, że pomysłodawca wydarzenia także jest jednym z autorów zdjęć włączonych do wystawy.

Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj i Spółka Węglokoks Kraj, która ostatnimi laty była właścicielem kopalni, objęli wystawę patronatem.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy fotograficznej „Kopalniane Fotograficzne Kadry” w Piekarach Śląskich na Placu Noblistów Śląskich. Jak podaje Ośrodek Kultury „Andaluzja” w Piekarach Śląskich, w najbliższym czasie w gablotach przed budynkiem Ośrodka pojawi się wystawa, która dotyczyć będzie z kolei KWK Andaluzja.

Materiał przy współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content