play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Slajder Pilne

Wyzwanie parkowanie. W Katowicach posypią się mandaty

today10 maja 2021

Background

Koniec z parkingową wolną amerykanką. Katowice w restrykcyjny sposób podchodzą do kierowców którzy pojazdy zostawiają w sposób rażąco niezgodny z przepisami – i w miejscach do tego nie przeznaczonych.

Wiadomo nie od dziś, że zwłaszcza centrum stolicy województwa jest trudnym miejscem dla kierowców. Ale to nie zwalnia z odpowiedzialności. Przez ostatnie tygodnie służby miejskie tylko informowały i zostawiały pouczenia – od dziś posypią się mandaty. W rażących przypadkach auta będą odholowywane. Kolejna odsłona akcji „wyzwanie – parkowanie”.

Były informacje, będą mandaty

Za nami pierwsza faza akcji „Wyzwanie: parkowanie!” w Śródmieściu i Koszutce, podczas której kierowcy otrzymywali mandaty-ulotki informujące o akcji oraz możliwych karach za nieprawidłowe parkowanie. Od jej rozpoczęcia Straż Miejska interweniowała aż 521 razy i rozdała blisko 2000 ulotek. Mam nadzieję, że każdy, kto otrzymał taki mandat, weźmie to sobie do serca i będzie parkował w sposób zgodny z przepisami. Od dziś kończymy z przymykaniem oka i rozpoczynamy dyscyplinowanie kierowców poprzez prawdziwe mandaty, blokady na koła, a w skrajnych przypadkach nawet odholowanie samochodu. Do strażników miejskich dołączą także policjanci, aby te działania były prowadzone jeszcze sprawniej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Ten etap akcji nie ma daty końcowej, a działania prowadzone będą do skutku, czyli do momentu, w którym kierowcy zaczną parkować jak należy. W ramach akcji prowadzone będą także działania rewitalizacyjne. W 22 wskazanych miejscach, punktowo uporządkujemy rozjeżdżoną zieleń – dodaje prezydent.

W tej fazie, do akcji dołączyli policjanci z Katowic, którzy będą wspierali działania strażników miejskich. – Nasze zadanie to dyscyplinowanie kierowców. Będziemy wykorzystywali wszystkie dostępne środki, dlatego też osoby parkujące w sposób nieprawidłowy, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Działając wspólnie możemy skuteczniej reagować na wszelkie przypadki łamania przepisów i utrudniania ruchu pieszego, czy kołowego – mówi Agnieszka Żyłka, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Parkowanie problemem

O problemie dzikiego parkowania najlepiej świadczą liczby. W ubiegłym roku Straż Miejska interweniowała ponad 11 tysięcy razy – założono blisko 500 blokad na koła, 43 pojazdy zostały usunięte z dróg, ponad tysiąc razy interweniowano w związku z parkowaniem na zieleńcach.

Rok wcześniej Straż Miejska przeprowadziła w sumie 21882 różnego rodzaju interwencji związanych z porządkiem w komunikacji. W tym, unieruchomiono 2114 samochodów poprzez zastosowanie blokady kół, 143 pojazdy zostały usunięte z drogi na koszt właściciela, przeprowadzono 1941 interwencji związanych z parkowaniem pojazdów na zieleńcach – ukarano mandatami 775 osoby, a wobec 117 zastosowano pouczenie, 3 sprawy trafiły do sądu.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content