play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozrywka

Z 90 tysięcy elementów powstaje kolejny roller coaster w Energylandii

today3 marca 2020

Background

W Energylandii trwa budowa Abyssusa – kolejnego, spektakularnego roller coastera. Premierę niezwykłej kolejki o podwójnej mocy przyspieszenia zaplanowano jeszcze w tym roku.

Roller coaster będzie flagową atrakcją nowo powstającej, szóstej strefy Aqualantis. W prace nad projektem zaangażowano ponad 200 osób, a sama konstrukcja roller coastera składa się z 90 000 części.

Jak się buduje roller coaster?

Budowa Abyssusa rozpoczęła się w październiku 2019 roku. Będzie to coaster typu Shockwave, a jego wyjątkowość polegać będzie na podwójnym przyspieszeniu podczas jednego przejazdu. Jak to możliwe? Double Launch coaster, bo tak brzmi nazwa modelu tej szalonej kolejki, rozpędza się do 100 km/h z toru startowego, który zastąpi tradycyjny wyciąg na duże wysokości. Suma połączonych mocy napędu wynosi 3824 kW, co stanowi równowartość 5210 KM czyli tyle co 7 silników bolidów Formuły.

Abyssus będzie wynosić nas na nieco ponad 38 metrów wysokości po torze o długości 1316 m. Jednorazowo wagon kolejki zabierze 16 osób, ale to nie koniec atrakcji. Roller coasterem gwarantuje liczne zwroty, czyli tak zwane inwersje, których atrakcja posiadać będzie aż 4. Już od samego startu może podnieść się adrenalina, bowiem kolejka rozpędza się do ogromnej prędkości w zaledwie kilka sekund. Nie zabraknie wrażeń także na dalszych etapach trasy. Gdy roller coaster zacznie tracić na prędkości, zostanie dopędzony jeszcze raz. Dla lubiących szybować w chmurach, producenci atrakcji zapewnili efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne oraz wiele efektów wodnych takich jak: wodospady, jeziora i fontanny. Wagony i aranżacja Abyssusa nawiązują do starożytnego zatopionego miasta Atlantis. Infrastruktura nowego roller coastera całkowicie położona będzie w wodzie, jednak jego twórcy zapewniają, że został tak skonstruowany by nie można było się zmoczyć.

Aqualantis -królestwo oceanu!

Aqualantis to kolejna część parku, która powstanie na obszarze 6 hektarów otaczając roller coaster Abyssus. W budowę nowej, szóstej strefy Energylandii, zaangażowanych jest ponad 200 osób. Zespół pracujący nad projektem to wykwalifikowani specjaliści, w tym inżynierowie, konstruktorzy, montażyści konstrukcji, alpiniści, elektrycy oraz budowlańcy różnych fachów: cieśle, zbrojarze, murarze, a także kierowcy i operatorzy sprzętu ciężkiego, takiego jak koparki, spychacze czy dźwigi. W ramach tak zwanego nadzoru na budowie pracuje 14 osobowa kadra inżynierska . Z każdym dniem zbliża się etap zamknięcia stanów surowych powstających budynków na tym terenie. Wybudowane dotychczas elementy pochłonęły 13 640 m3 betonu, 2815 ton stali zbrojeniowej, a także 40 000 ton kruszywa do zasypów i do budowy dróg! Gigantyczne ilości zużytych materiałów świetnie obrazują spektakularny obraz tej inwestycji.

15 Roller Coasterów w 5 lat!

Energylandia w Zatorze ma już 15 Roller Coasterów. Wybudowała je w zaledwie 5 lat, a każdy z nich cechuje się zupełnie innymi parametrami i wartościami jezdnymi.

Najnowsze dane zebrane na potrzeby budowy nowych atrakcji wskazują, że Polacy pokochali roller coastery i coraz częściej sięgają po ten typ rozrywki. W sezonie 2020 do grona niezwykłych dołączy roller coaster z podwójnym wystrzałem – Abyssus, położony w fantastycznej strefie Aqualantis, inspirowanej starożytną krainą oceanów.

 

 

Fot: Archiwum Energylandia

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content