play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Z „covidowych” na neurologiczne. Szpital nr 4 w Bytomiu odzyskuje łóżka i oddziały

today29 kwietnia 2021

Background

Łóżka covidowe wracają do systemu. Zapowiedział to minister zdrowia Adam Niedzielski, ale widać to także w skali lokalnej. Tak jest na przykład w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu.

Jest szansa na uruchamianie szpitalnych oddziałów, które w trakcie trzeciej fali koronawirusa zostały przekształcone w covidowe. Mniejsza liczba zakażeń sprawia, że w placówkach medycznych na Śląsku powoli wraca praca na oddziałach:

– Już w tamtym tygodniu wnioskowałem do wojewody, żebyśmy mogli uruchomić neurologię, bo w sposób drastyczny brakowało łózek neurologicznych. Wojewoda od razu przychylił się do mojego wniosku, zmniejszyliśmy liczbę łóżek covidowych. Miałem coraz mniejszy wpływ pacjentów covidowych, w związku z powyższym ograniczyliśmy je o 45 łóżek. Po tygodniu mamy wypełniony na neurologii w 70% stan łóżek – tłumaczy w rozmowie z reporterem Radia Piekary Wojciech Michalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

W przyszył tygodniu do pracy będą wracały kolejne oddziały:

– Mamy nadzieję, że do 5 maja nie będziemy już mieli pacjentów na tzw. OIOMie covidowym, a od 10 maja ruszamy pełną parą, co nie zmienia faktu, że dwa oddziały po 10 maja będą zabezpieczać pacjentów covidowych. Myślę, że w następnym tygodniu będziemy chcieli uruchomić kolejny oddział i zostanie tylko jeden oddział covidowy – dodaje dyrektor Wojciech Michalik.

Szpital w Bytomiu w momencie kulminacyjnym miał wszystkie oddziały przekształcone w covidowe. Działał tylko oddział onkologiczny.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content