play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Z ostatniej chwili: Znamy datę wyborów prezydenckich 2020

today3 czerwca 2020

Background

Znamy datę wyborów prezydenckich 2020. Podczas porannej konferencji prasowej marszałek Sejmu, Elżbieta Witek poinformowała Polaków o nowym terminie wyborów. Te odbędą się 28 czerwca w systemie mieszanym.

Nie będę zwlekać i chcę to ogłosić dzisiaj – mówiła marszałek Sejmu podczas konferencji prasowej. Elżbieta Witek ogłosiła datę wyborów prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca. Termin ten już od kilku dni był podnoszony, jako najbardziej prawdopodobny.

Ponadto Elżbieta Witek poinformowała, że Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy zaprezentowany przez panią marszałek. Ten ma zakładać, że termin rejestracji komitetów wyborczych minie 5 czerwca, natomiast rejestracja kandydatów 10 czerwca.

Przypomnijmy, wczoraj wieczorem prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego. Dokument zakłada, że wybór głowy państwa odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Co istotne, o możliwość kandydowania w wyborach będą mogli ubiegać się nowi kandydaci. Ponadto warto zaznaczyć, że podczas wczorajszego głosowania w Sejmie posłowie odrzucili większość poprawek wprowadzonych w Senacie.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content