play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Za chlebem do Polski. Przybywa cudzoziemców na etacie

today16 września 2020

Background

Rośnie liczba cudzoziemców, którzy podejmują pracę w Polsce, w tym również na Śląsku. Liczba tych, którzy zgłoszeni są do ubezpieczeń społecznych na koniec sierpnia 2020 roku wynosiła 658 tys. To więcej o ponad 50 tys. aniżeli w czerwcu. W województwie śląskim pracuje mniej więcej co dziesiąty obcokrajowiec, który przyjechał do naszego kraju „za chlebem” i jest zarejestrowany w ZUS.

Beata Kopczyńska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Śląsku zastrzega przy tym, że dane nie obejmują tych, którzy pracują na umowę-zlecenie lub dzieło, albo zarabiają u nas na czarno. Tak więc cudzoziemców w Polsce może być o wiele więcej.

Wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce ma epidemia Covid-19. Od lutego do kwietnia, zmniejszyła się liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych o blisko 48 tysięcy w skali kraju, a w województwie śląskim o 4 877 osób. Pod koniec lutego wynosiła ona 59 tys. w naszym regionie, natomiast pod koniec kwietnia było ich mniej, bo 55 tys. Obecnie, na 30 sierpnia, liczba osób, które legalnie pracuje i odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne, wynosi 57 tysięcy. Dane te wskazują na to, że powoli wraca sytuacja sprzed pandemii.

– Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce może być znacznie większa, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Trzeba pamiętać o tym, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie, wyjaśnia Beata Kopczyńska.

Najwięcej osób przyjeżdżających do pracy w Polsce pochodzi z Ukrainy, Białorusi i Gruzji i. Największy wzrost liczby zarejestrowanych cudzoziemców w stosunku do czerwca odnotowujemy w przypadku obywateli Ukrainy. W województwie śląskim w sierpniu było ich około 5 tys. więcej niż w czerwcu. Ale wśród legalnie pracujących w województwie śląskim są też obywatele bardziej odległych krajów, jak m.in. te pochodzące z Ghany, Kuby, Jemenu, Zimbabwe czy Nepalu.

źródło: ZUS

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content