play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Za chwilę wakacje. Policja zachęca do kontroli autokarów

today24 czerwca 2020

Background

Lipiec i sierpień to czas wzmożonego ruchu pojazdów przewożących zorganizowane grupy na wakacyjne wycieczki, obozy i kolonie. Choć w tym roku, z powodu epidemii, będzie ich zapewne nieco mniej niż zwykle policjanci drogówki szczególną uwagę zwracają na kontrolę autokarów oraz kierowców wiozących dzieci i dorosłych na letni wypoczynek.

Jest wykaz miejsc kontroli autokarów w województwie śląskim wraz z numerami telefonów, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje nt. możliwości przeprowadzenia takiej kontroli.


W czasie wakacji drogówka zwracać będzie szczególną uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz stanu technicznego – głównie pojazdów realizujących przewóz osób autokarami.

 

W czasie kontroli funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi, warto skorzystać z wykazu miejsc kontroli autobusów wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje nt. możliwości doraźnego sprawdzenia autokarów i ich kierowców.

Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu jest szansa uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu. W trakcie zgłoszenia podać należy: datę i godzinę wyjazdu, miejsce kontroli (wyjazdu) autokaru, liczbę autokarów. Aby nie dublować wielokrotnie zgłoszeń o kontroli, policja prosi o wydelegowanie osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie.

Wykaz punktów kontroli na terenie całego kraju można znaleźć na stronie Komendy Głównej Policji. Ponadto, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę http://bezpiecznyautobus.gov.pl, która pozwala każdemu sprawdzić zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej można dowiedzieć się, czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC i aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie. Dane obejmują też informację o nominalnej liczbie miejsc w danym pojeździe i to, czy nie figuruje on jako wyrejestrowany lub kradziony.

źródło/foto: Śląska Policja

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content